Podgląd działania formuły krok po kroku

Autor: Piotr Dynia
Data: 11-02-2015 r.

Na pewno nieraz zdarzyło się, że formuła skrupulatnie budowana od kilku minut nieoczekiwanie zwróciła niepoprawny wynik. Sprawdzanie jej składni znak po znaku i odwołanie po odwołaniu mogą zająć trzykrotnie więcej czasu niż zbudowanie nowej formuły od podstaw.

Aby uniknąć żmudnej pracy, proponujemy skorzystać z narzędzia Szacuj formułę dostępnego w Excelu, począwszy od wersji 2002 (XP). Dzięki niemu Excel krok po kroku wykona każdy fragment formuły i na bieżąco wyświetli wyniki cząstkowe, które złożą się później na ostateczny wynik w komórce. Załóżmy, że chcemy przeanalizować następującą formułę:

=FRAGMENT.TEKSTU(KOMÓRKA(″filename″); ZNAJDŹ(″]″;KOMÓRKA(″filename″))+1;255)

której zadaniem jest pobranie nazwy arkusza i wyświetlenie jej w komórce.

Jeżeli nieoczekiwanie zwróciłaby symbol błędu:

  1. Zaznaczamy komórkę z formułą i ze wstążki Formuły w sekcji Inspekcja formuł wybieramy polecenie Szacuj formułę. Pojawi się okno dialogowe Szacowanie formuły, w którym będzie wyświetlona składnia analizowanej formuły.

   Rys. 1. Tutaj można przeanalizować formułę krok po kroku

  1. Klikamy przycisk Szacuj, a Excel sprawdzi pierwszy fragment formuły. Efekt możemy na bieżąco obserwować w okienku podglądu.

  2. Ponownie klikamy Szacuj, a zostanie zweryfikowany kolejny fragment formuły. Tym sposobem można sprawdzić, gdzie popełniliśmy błąd przy budowie formuły.

Jeśli podkreślona część formuły jest adresem komórki, w której została umieszczona inna formuła, należy kliknąć przycisk Wkrocz, aby wyświetlić drugą formułę w polu Oszacowanie, a następnie również i ją przeliczyć krok po kroku. Jeżeli chcemy powrócić do poprzedniej formuły – klikamy przycisk Wyjdź.

Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36557 )
Array ( [docId] => 36557 )

Array ( [docId] => 36557 )