Sortowanie danych w poziomie

Data: 08-10-2013 r.

Gdy pracujemy z raportami rozciągającymi się w poziomie na wiele kolumn, standardowe (pionowe) sortowanie danych może okazać się niewystarczające. Aby poprawić komfort pracy, warto także ułożyć w odpowiednim porządku dane, ale w poszczególnych wierszach.

Tabele o pionowym układzie możemy bardzo łatwo sortować. Trudności pojawiają się wówczas, gdy przyjdzie nam pracować z zestawieniem o układzie poziomym. Do alfabetycznego uporządkowania danych nie wystarczy już kliknąć komórkę i wybrać z paska narzędziowego ikonę polecenia Sortuj rosnąco lub Sortuj malejąco. Trzeba odpowiednio ustawić sortowanie danych.

Zestawienie o poziomym układzie


Przyjmijmy, że naszym zadaniem jest ułożenie nazwisk w kolejności alfabetycznej. Oczywiście całe kolumny powinny zmienić swoje pozycje, ponieważ do danej osoby przyporządkowane są określone wartości liczbowe.
W tym celu:
  • Zaznaczamy zakres komórek B1:E6 i z menu Dane wybieramy polecenie Sortuj (w Excelu 2007/2010: uaktywniamy kartę Dane i w grupie poleceń Sortowanie i filtrowanie wskazujemy Sortuj).
  • W wyświetlonym oknie dialogowym wybieramy przycisk Opcje.
  • W sekcji Orientacja zaznaczamy opcję Sortuj od lewej do prawej i klikamy OK.

Zmiana orientacji sortowania


  • W oknie dialogowym Sortowanie z pierwszej rozwijanej listy wybieramy Wiersz 1, określamy porządek sortowania i klikamy OK.

Dane zostały posortowane w orientacji poziomej.


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34287 )
Array ( [docId] => 34287 )