Trendy technologiczne w informatyce w 2014 roku

Data: 15-12-2013 r.

Jeszcze bardziej inteligentne urządzenia mobilne, domowe wydruki 3D i wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w marketingu – przedstawiamy 5 trendów technologicznych na 2014 rok.

Najnowsze badania IDC, ośrodka zajmującego się sporządzaniem raportów dotyczących m.in. nowych technologii, wskazują, że do końca 2013 roku na całym świecie sprzedanych zostanie ponad miliard egzemplarzy smartfonów.

Oznacza to, że tylko w 2013 zakupionych zostanie o 39% więcej tych urządzeń niż w roku poprzednim. Prognozy zakładają także, że już w 2017 roku liczba ta przekroczy 1,7 mld sztuk w skali globalnej. Ta sama firma oszacowała, że w III kwartale 2013 na świecie zostało zakupionych 47,6 miliona tabletów.

Dynamiczny wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych spowoduje, że będziemy wymagali, aby wszelkie informacje były dostarczane nam wprost na nasze smartfony czy tablety. Najważniejszym wyzwaniem stanie się dostarczenie technologii, która zagwarantuje nam możliwość i bezpieczeństwo odbioru i przesyłania informacji za pomocą urządzeń mobilnych.

Rozwój technologi NFC

Już dzisiaj obserwujemy rozwój takich technologii, jak NFC, czyli standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Technologia NFC skrywa ogromny potencjał. Dzięki krótkodystansowemu przesyłowi danych wkrótce będziemy mogli wygodnie dokonywać płatności, korzystać z karty bibliotecznej czy jeździć metrem dzięki funkcjom naszej komórki.

BYOD

BYOD, czyli wykorzystanie własnych urządzeń w pracy, zwiastowane było jako trend już pod koniec zeszłego roku. Istotnie, wykorzystanie prywatnego sprzętu przez ponad połowę (53%) zatrudnionych potwierdza raport Forrester Research, Inc. To wzrost o 5% w stosunku do ubiegłego roku, ale ośrodek badawczy twierdzi, że to dopiero początek rozwoju trendu.

Co więcej, Forrester przewiduje, że na przestrzeni najbliższych miesięcy firmy przejdą od strachu przed BYOD do traktowania użycia prywatnych urządzeń w pracy na porządku dziennym, a nawet może stać się to standardowym wymaganiem w stosunku do pracowników.

Coraz częściej życie zawodowe przenika się z prywatnym. Używamy w celach biznesowych prywatnych kont w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook – tak samo jest z urządzeniami mobilnymi – mówi Artur Klimczak, Szef Działu Wsparcia Informatycznego w Unizeto Technologies – Dzisiaj, aby być bardziej efektywnym w pracy, niezbędny staje się dostęp do firmowych zasobów z różnych urządzeń.

W połowie 2013 roku firma Red Hat przedstawiła rozwiązanie pozwalające wirtualizować zasoby oraz budować chmurowe środowiska obliczeniowe. Wersja demonstracyjna oprogramowania od Red Hat pozwala użytkownikom na budowę otwartych, hybrydowych chmur opartych na rozwiązaniach różnych firm. Działania Red Hat to prawdopodobne przesłanki, że użycie technologii chmury obliczeniowej oraz rozwiązań open source’owych będzie się rozwijać dynamicznie, także w wykorzystaniu komercyjnym.

Już dziś można wskazać przykłady interoperacyjności między komercyjnym dostawcą publicznej chmury, Microsoftem, a dostawcą rozwiązań otwartych – OpenStack. Dzięki współpracy dostawców na chmurach opartych o OpenStack można wirtualizować środowiska windowsowe. Oznacza to łatwą migrację z chmury opartej o stos OpenStack na Windows Azure.

Nowoczesne technologie coraz chętniej wykorzystywane w marketingu

W 2014 prawdopodobnie rozwiną się techniki wspomagające procesy sprzedażowe oparte na takich technologiach, jak iBeacons czy NFC. Konsumenci przyzwyczaili się do indywidualnego traktowania, a technologie wspierające personalizację oferty, takie jak identyfikacja klienta, śledzenie historii zakupów czy ścieżki poruszania się po sklepie, pozwolą na poprawienie propozycji sprzedażowej w świecie realnym, podobnie jak dzieje się to w przypadku remarketingu w Internecie. W 2013 roku pierwszy raz pojawiły się szeroko dostępne urządzenia mobilne obsługujące technologię iBeacons lub technologie pokrewne.

Stosunkowo niewielka cena drukarek 3D spowoduje wzrost popularności wykorzystania tych urządzeń w warunkach domowych.

Nadchodzącym trendem biznesowym może okazać się także outsourcing usług drukarskich w zakresie 3D – mówi Artur Klimczak, Szef Działu Wsparcia Informatycznego w Unizeto Technologies – Z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na usługi prototypowania, więc warto przyjrzeć się niszy rynkowej związanej z tym zagadnieniem – dodaje.


Rafał Janus


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 34343 )
Array ( [docId] => 34343 )

Array ( [docId] => 34343 )