Tworzenie mapy witryny - sitemap

Data: 08-10-2012 r.

Jeśli chcemy by nasza strona była na dobrej pozycji w wyszukiwarkach, jednym z niezbędnych kroków jest mapa witryny (sitemap). Stworzenie i zgłoszenie mapy pozwala robotom indeksującym dotrzeć do wszystkich stron serwisu.

Mapa witryny to plik w postaci pliku XML, który możemy w bardzo prostu sposób stworzyć za pomocą bezpłatnych narzędzi dostępnych w Internecie. Tak stworzoną mapę przesyłamy do indeksacji Google za pomocą Narzędzi dla Webmasterów.

Jednym z narzędzi, które pozwalają stworzyć mapę o której mowa, jest strona http://www.xml-sitemaps.com. W kilku prostych krokach stworzymy mapę dla witryny do 500 podstron. Podajemy pełen adres naszej strony, częstotliwość aktualizacji treści, ostatnią aktualizację oraz priorytety.

Po kliknięciu przycisku „Start” serwis przystąpi do tworzenia mapy witryny. Pojawi się odpowiedni komunikat potwierdzający stworzenie mapy, którą pobieramy na dysk.

Kolejnym krokiem jest pokazanie jej robotom Google za pomocą wcześniej wspomnianych Narzędzi dla Webmasterów. Przechodzimy do strony https://www.google.com/webmasters/tools i jeśli nie mamy jeszcze konta Google, będziemy musieli je utworzyć. Dzięki temu uzyskamy dostęp do wielu przydatnych bezpłatnych narzędzi i statystyk oferowanych przez firmę Google.

Po zalogowaniu należy dodać naszą witrynę klikając na przycisk „Dodaj witrynę” i podając jej adres URL. Kolejnym krokiem jest umieszczenie pliku weryfikacyjnego w głównym katalogu witryny, tak aby Google mogło rozpoznać naszą stronę i potwierdzić jej tożsamość. Po umieszczeniu pliku na serwerze, wybieramy przycisk „Weryfikuj” i przechodzimy do dodawania mapy witryny, którą również umieszczamy w głównym katalogu na serwerze.

Klikając w czerwony przycisk „Dodaj/testuj mapę witryny” podajemy jej nazwę na naszym serwerze (standardowo zapisywana jest jako sitemap.xml). Po zgłoszeniu mapy, odświeżamy stronę i widzimy komunikat o stronach przesłanych do indeksacji. Przetwarzanie mapy przez Google może chwilę potrwać, o czym będziemy informowani w panelu z Narzędziami.

Kilka prostych kroków pozwoli nam zwiększyć szansę na lepszą pozycję naszej strony w wyszukiwarkach.

Michał Krajewski


Zobacz także:


Tagi: seo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34246 )
Array ( [docId] => 34246 )

Array ( [docId] => 34246 )