Otóż 1 doba (24 h) jest traktowana w Excelu jako liczba 1. W myśl tej zasady 12 godzin będzie odpowiadało połowie doby 0,5. Rysunek 1. przedstawia zestawienie kilku wartości czasu i odpowiadających im liczb.
Wyliczenie godzinowego kosztu pracy
Excel idealnie nadaje się do wszelkich rozliczeń czasu pracy. Niestety użytkownicy często wpadają w tę samą pułapkę i wykonują obliczenia arytmetyczne na wartościach czasu w taki sam sposób jak na zwykłych liczbach. Otrzymane wyniki mogą rozczarować i bywa, że wykonywana kalkulacja kończy się komentarzem: „Excel źle liczy”. Okazuje się, że wystarczy poznać pewne zasady, jakimi program kieruje się przy obsłudze wartości czasu.
Rys. 1. Te same wartości w różnych formatach
Weźmy teraz za przykład proste zestawienie, w którym zawarte są 2 informacje: przepracowany czas oraz wynagrodzenie otrzymane za pracę. Na zdrowy rozum w celu wyliczenia stawki godzinowej należy podzielić wynagrodzenie przez liczbę godzin. Niestety zastosowanie zwykłego ilorazu nie przyniesie oczekiwanego efektu, co potwierdza rysunek 2.
Rys. 2. Błędne wyniki obliczeń
Jeżeli wykonujesz obliczenia arytmetyczne na zwykłych liczbach oraz wartościach czasu, należy uwzględnić zasadę, o której wspomnieliśmy na początku. Aby poprawnie określić stawkę godzinową:
1. W komórce C4 wprowadź następującą formułę:
=B4/A4/24
2. Skopiuj ją poniżej i otrzymanym wartościom nadaj format walutowy.
Rys.3. Zmodyfikowana formuła daje poprawne wyniki
Zobacz także:
Tagi: excel, ewidencja czasu pracy
