Bez zmian na stanowisku GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 28-07-2014 r.

Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w kolejnej kadencji ponownie będzie dr Wojciech Rafał Wiewiórowski. Taką decyzję podjęli posłowie na ostatnim posiedzeniu Sejmu.

Głosowanie w sprawie wyboru nowego GIODO odbyło się w piątek 25 lipca 2014 r. Decyzja posłów nie była zaskoczeniem, gdyż dotychczasowy inspektor, dr Wojciech Rafał Wiewiórowski był jednym kandydatem na to stanowisko. Zgłosił go klub Platformy Obywatelskiej. Kandydaturę Wiewiórowskiego poparło 292 posłów. Przeciw zagłosowało 133, a 12 wstrzymało się od głosu.

 

Aby Wiewiórowski mógł kontynuować swoje działania, decyzję Sejmu musi jeszcze zaakceptować Senat. Wówczas, od momentu złożenia przed Sejmem ślubowania, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, rozpocznie się kolejna, czteroletnia kadencja GIODO.

Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski

Jest doktorem nauk prawnych. Od 2010 roku pełni funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Do jego zadań należy kontrola zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami ustawy, wydawanie decyzji administracyjnych i rozpatrywanie skarg w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych. GIODO prowadzi też rejestr zbiorów danych i opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych.

Od 27 lutego 2014 r. Wojciech Wiewiórowski jest też wiceprzewodniczącym Grupy Roboczej Art. 29 – niezależnego europejskiego organu doradczego Komisji Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.

Źródło: GIODO

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35413 )
Array ( [docId] => 35413 )