TK nie rozstrzygnął kwestii tworzenia rejestrów medycznych

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 16-07-2014 r.

We wtorek 15 lipca Trybunał Konstytucyjny miał wypowiedzieć się na temat zgodności zasad tworzenia rejestrów medycznych z Konstytucją RP. Jednak sędziowie Trybunału Konstytucyjnego bezterminowo odroczyli rozprawę.

Trzy godziny trwało wtorkowe posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, podczas którego izba miała orzec o konstytucyjności zasad tworzenia rejestrów medycznych. Wniosek w tej sprawie wniosła Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. W swoim wniosku RPO zakwestionowała przepisy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jeden z przepisów stanowi, że rejestry służące na przykład monitorowaniu stanu zdrowia obywateli i poziomu zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne są tworzone na mocy rozporządzeń ministra zdrowia.

Rzecznik przypomniała natomiast, że kwestie przetwarzania danych osobowych są zastrzeżone dla ustawy o ochronie danych osobowych. Wątpliwości RPO wzbudziło przeniesienie na poziom rozporządzeń unormowań odnoszących się do rejestrów gromadzących wrażliwe informacje o pacjentach.

 

"Rejestry te zawierają informacje o stanie zdrowia, stanowiące dane wrażliwe, odnoszące się do jednej z najbardziej intymnych sfer życia człowieka. O ile nie ulega wątpliwości konieczność przetwarzania tego rodzaju danych w celu realizowania świadczeń medycznych oraz prowadzenia polityki zdrowotnej państwa, w ocenie Rzecznika przetwarzanie to jest dopuszczalne jedynie w sytuacji zapewnienia przez ustawodawcę odpowiednich mechanizmów ochrony tych danych" – wskazano we wniosku RPO.

Stanowisko to podzielił Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Źródło:

PAP

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35354 )
Array ( [docId] => 35354 )