Sprawozdanie GIODO za 2013 rok przyjęte przez Sejm

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 25-07-2014 r.

Blisko 5 tys. pytań prawnych, 121 wystąpień do podmiotów publicznych i prywatnych, ponad 28, 2 tys. zbiorów danych osobowych zgłoszonych do rejestracji – to bilans działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w 2013 roku. Aktywność GIODO byłaby większa gdyby nie ograniczone fundusze – podnosił Wojciech Wiewiórowski podczas prezentacji sprawozdania z działalności urzędu.

Jak wynika z przyjętego przez Sejm sprawozdania Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, w 2013 roku nastąpił zdecydowany wzrost liczby skarg i pytań prawnych kierowanych do biura GIODO oraz wniosków o rejestrację zbiorów danych osobowych.

Więcej skarg i pytań

W ubiegłym roku do Generalnego Inspektora wpłynęło niemal 1,9 tys. skarg, czyli prawie 300 więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż w 2007 roku. Znaczny wzrost liczby skarg nastąpił w sektorze administracji publicznej, marketingu oraz w bankowości i finansach. Na wysokim poziomie utrzymała się liczba skarg dotyczących podmiotów prowadzących działalność internetową.

W 2013 r. do GIODO wpłynęło 4,9 tys. pytań prawnych – to o 650 więcej niż w 2012 roku i prawie cztery razy więcej niż w 2007 roku. Ponadto Generalny Inspektor skierował 121 wystąpień do podmiotów publicznych i prywatnych zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych. Do rejestracji zgłoszono ponad 28,2 tys. zbiorów danych osobowych. W 2012 r. takich było zgłoszeń – 21,5 tys., a jeszcze w 2007 r. – 4,8 tys., czyli prawie sześć razy mniej niż w 2013 r.

Duży wzrost liczby spraw dotyczył zezwoleń na przekazanie danych do państw trzecich. Takich decyzji było 134 wobec 51 w 2012 roku.

Mniej kontroli

W ubiegłym roku inspektorzy GIODO skontrolowali w sumie 173 podmioty. Zdaniem Wojciecha Wiewiórowskiego to mało, ale jego biuro nie jest w stanie przeprowadzić więcej kontroli. Problemem są ograniczone fundusze urzędu, który mimo sukcesywnego wzrostu liczby skarg, wciąż dysponuje takim samym budżetem, jak na początku działalności. Pełniący funkcję GIODO Wojciech Wiewiórowski po raz kolejny apelował więc w Sejmie o zwiększenie środków na działania swojego biura.

Generalny Inspektor zwrócił też uwagę na braki kadrowe – Już w tej chwili istnieje bardzo poważny problem z wypełnianiem obowiązków przez GIODO, który przy - czasem sześciokrotnym, czasem czterokrotnym w zależności od sektora - wzroście liczby spraw, które prowadzi od 2007 r., dysponuje dokładnie tym samym zestawem osobowym, dokładnie tą samą liczbą etatów – mówił Wiewiórowski.

Przedstawiciele wszystkich klubów w Sejmie pozytywnie ocenili sprawozdanie GIODO za 2013 rok.

Źródło: PAP

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35409 )
Array ( [docId] => 35409 )