By zgodnie z prawem monitorować pracowników najlepiej uzyskać ich zgodę

Autor: Marcin Sarna
Data: 09-07-2014 r.

Uzyskanie zgody pracownika na poszczególne czynności monitorujące jest najlepszym parasolem ochronnym działań pracodawcy. Dlatego należy unikać monitoringu ukrytego, stosując go tylko w ostateczności (gdy w inny sposób nie da się udowodnić winy pracownika). Zgoda pozwoli zwłaszcza na korzystanie z takich narzędzi, jak keyloggery, zrzuty ekranu czy raporty z odwiedzin stron WWW.

Najlepiej, aby zgoda na monitoring przyjęła postać osobnego formularza („oświadczenia”), w którym pracownik wyraźnie wskaże, na jakie formy inwigilacji się zgadza i upoważnia do przetwarzania swoich danych osobowych na potrzeby monitoringu. Warto też uzyskać stwierdzenie pracownika, że określone w oświadczeniu metody monitoringu nie naruszają jego poczucia prywatności.

Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na monitoring, można rozważyć w zasadzie tylko zrezygnowanie z monitoringu danego pracownika (choć z przyczyn technicznych nie zawsze będzie to możliwe) albo rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Złym pomysłem jest prowadzenie monitoringu mimo braku zgody, pracownik może bowiem złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy lub do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Można także wyjątkowo przetwarzać dane osobowe pracowników nawet bez ich zgody. Chodzi o sytuację, gdy są spełnione łącznie dwa warunki:

  • przetwarzanie danych jest realizowane dla prawnie usprawiedliwionych celów, np. dla ochrony konsumentów czy dla ratowania życiu lub zdrowia (przekazanie danych osobowych ratownikom, którzy nie byliby w stanie ich uzyskać w inny sposób);

  • zastosowane metody są adekwatne do tych celów.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35283 )
Array ( [docId] => 35283 )

Array ( [docId] => 35283 )