Dwóch kandydatów na GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 13-03-2015 r.

Edyta Bielak-Jomaa z Uniwersytetu Łódzkiego i Sylweriusz Marcin Królak sędzia Trybunału Stanu – to oficjalni kandydaci na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kandydatury zostały już skierowane do rozpatrzenia do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Kandydaturę Edyty Bielak-Jomaa zgłosił klub Platformy Obywatelskiej. Kandydatka ma wykształcenie prawnicze – jest doktorem nauk prawnych. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (od 2003 r.). Od 2012 r. jest kierownikiem Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2013 r. jest kierownikiem Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją oraz członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Pracy.

Wykłada prawo pracy, problematykę migracji zarobkowych, problematykę bezrobocia i prawa socjalnego oraz europejskie prawo socjalne oraz ochronę danych osobowych w ramach studiów podyplomowych organizowanych.

Sylweriusz Marcin Królak został zgłoszony przez posłów klubu poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podobnie jak kandydatka PO, ma wykształcenie prawnicze. Jest też radcą prawnym. Jest specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego, praw człowieka, ochrony danych osobowych. W swojej karierze był m.in. konsulem generalnym i radcą ambasady w Moskwie. Od 3 listopada 2005 r. jest sędzią Trybunału Stanu. Równocześnie prowadzi praktykę prawniczą. Jest specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego, praw człowieka, ochrony danych osobowych.

Teraz obie kandydatury przeanalizuje teraz sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Sejm ma się zająć wyborem GIODO na posiedzeniu, które odbędzie się 8-9 kwietnia.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36712 )
Array ( [docId] => 36712 )

Array ( [docId] => 36712 )