Hosting a przetwarzanie danych osobowych

Data: 22-05-2014 r.

Co do zasady nie mamy do czynienia z przetwarzaniem danych osobowych przez firmę hostingową. Umowa o świadczenie usług hostingowych zazwyczaj nie zawiera bowiem żadnych postanowień dotyczących przetwarzania takich danych. Firma hostingowa oferuje jedynie miejsce na serwerze na pliki klienta i gwarantuje prawidłowe działanie serwera.

Jeżeli taka firma nawet nie posiada informacji o tym czy i jakie dane osobowe będą przetwarzane w serwisie klienta (a tym samym na jej serwerze) to trudno mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności hostera za ewentualne, niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych (art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). Wówczas odpowiedzialność taką ponosi jedynie klient.

Może jednak być i tak, że klient firmy hostingowej będzie chciał wyraźnie powierzyć przetwarzania danych osobowych hosterowi. Wówczas, zgodnie z art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych, takie powierzenie musi być dokonane w formie pisemnej umowy.

W umowie tej należy określić dokładnie jakie dane osobowe, w jaki sposób, w jakim celu i w jakim zakresie będą przetwarzane przez firmę hostingową.

Warto zauważyć, że umowa o powierzenie przetwarzania danych osobowych jest zdecydowanie za rzadko wykorzystywana w praktyce. Do powierzenia przetwarzania danych powinno dojść – zwłaszcza w interesie firmy hostingowej - praktycznie w każdym przypadku, w którym hoster wie o tym, że klient będzie przetwarzał dane osobowe osób trzecich. Wówczas bowiem umowa powinna zobowiązywać hostera przynajmniej do odpowiedniego zabezpieczenia przetwarzanych danych albo wykonywania ich kopii zapasowej.

  • art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną,
  • art. 31 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.
Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34925 )
Array ( [docId] => 34925 )