Jeden punkt kontaktowy w międzynarodowych sporach o ochronę danych

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 16-03-2015 r.

Przy rozwiązywaniu międzynarodowych sporów w zakresie naruszenia danych osobowych, punktem kontaktowym dla podmiotów zaangażowanych w spór będzie ich krajowy organ ds. ochrony danych – to główne założenie mechanizmu one-stop-shop, który jest jednym z filarów unijnej ochrony danych osobowych. Przedstawiciele państw członkowskich uzgodnili wspólne stanowisko w tej sprawie.

Ministrowie 28 krajów Unii Europejskiej uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie mechanizmu jednego okienka (tzw. one-sto-shop), który jest częścią ogólnej reformy ochrony danych osobowych w UE. Tym samym możemy mieć pewność, że zapisy odnośnie tego rozwiązania znajdą się w nowym unijnym rozporządzeniu o ochronie danych.

Mechanizm "one-stop-shop" ma uprościć życie firm. Europejscy przedsiębiorcy będą mieli do czynienia tylko z jednym organem nadzorczym z zakresu ochrony danych. Jednocześnie mechanizm ten ma lepiej chronić osoby fizyczne. Jeżeli ich dane osobowe zostaną naruszone będą mogli zwrócić się do organu ochrony danych w swoim kraju. Jest to duża poprawa w stosunku do dzisiejszej fragmentacji i złożoności europejskiego systemu ochrony danych. Dotychczas osoba, która chciała zaskarżyć bezprawne działanie międzynarodowej firmy musiała zgłosić się do sądu w kraju, w którym firma ta ma swoją siedzibę. Mechanizm one-stop-shop sprawi, że nie będzie to konieczne. Po zmianach wystarczy zgłoszenie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Polsce, który przekaże dokumenty do odpowiedniego sądu.

Vera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości powiedziała po zakończeniu posiedzenia, że istnieje szansa na to, że jeszcze za czasów łotewskiej prezydencji w Unii (do końca czerwca 2015 roku) zostanie przyjęte wspólne stanowisko w sprawie całej reformy ochrony danych osobowych w UE. Dzięki temu być może uda się ją przeprowadzić w 2015 roku.

Reforma jest kluczowym aspektem przy wprowadzaniu Jednolitego Rynku Cyfrowego – priorytetowego projektu Komisji Europejskiej, który rozpocznie się wiosną tego roku. „Solidne i nowoczesne zasady ochrony danych dadzą firmom i obywatelom możliwość pełnego korzystania z możliwości gospodarki cyfrowej” – powiedziała Vera Jourova.

Oprócz mechanizmu one-stop-shop reforma ma wprowadzić kilka innych znaczących zmian. Nowe będą m.in. zasady karania za naruszenie ochrony danych osobowych. Podmioty, które się tego dopuszczą będą musiały spodziewać się nawet 100 mln euro kary lub grzywny w wysokości 5% rocznych przychodów. Reforma ureguluje też zasady profilowania obywateli czy prawo do bycia zapomnianym. Zmieni się także status administratorów bezpieczeństwa informacji.

Źródło:

ec.europa.eu

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36725 )
Array ( [docId] => 36725 )