Korzystanie z eWUŚ nie może naruszać zasad ochrony danych osobowych

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 25-09-2014 r.

Korzystanie z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) jest możliwe tylko w celu potwierdzenia prawa pacjentów do otrzymania świadczenia opieki zdrowotnej – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Korzystanie z systemu w innym celu narusza zasady ochrony danych osobowych.

Jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) nie przewidziano możliwości skorzystania z usługi eWUŚ w celu innym niż potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Potwierdza to także dokument „Zasady korzystania z Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców – usługa eWUŚ”. § 3 pkt 2 tego aktu stanowi, że „Występowanie do funduszu o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń  przez usługę eWUŚ może odbywać się jedynie w celu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osoby ubiegającej się o otrzymanie tych świadczeń.”

 

Na funduszu, jako właścicielu danych przetwarzanych w systemie eWUŚ, ciąży obowiązek ich ochrony. W związku z tym w zasadach korzystania z eWUŚ NFZ zastrzegł sobie prawo do odebrania upoważnienia do korzystania z tej usługi w przypadku naruszenia przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzania danych, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych oraz aktów wykonawczych.

NFZ ostrzega, że informacje o nieprawidłowościach w korzystaniu z eWUŚ, pochodzą nie tylko z systemu, ale także od samych pacjentów. Coraz częściej dociekają oni swoich praw, w sytuacji gdy wiedzą, że świadczeniodawca korzystał z eWUŚ w sposób niedozwolony np. sprawdzał uprawnienia pomimo, że świadczeniobiorca nie ubiegał się o świadczenie. W przypadku złożenia skargi przez pacjenta rozpoczyna się procedura wyjaśniająca, która może skutkować wszczęciem kontroli zarówno przez NFZ, jak i przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – przypomina fundusz.

Źródło:

www.nfz.gov.pl

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35766 )
Array ( [docId] => 35766 )