NIK bez dostępu do danych wrażliwych – prezydent podpisał ustawę

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 06-05-2015 r.

Upoważnieni przedstawiciele NIK w trakcie kontroli nie będą mogli pozyskiwać części danych wrażliwych m.in. o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych czy życiu seksualnym obywateli. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie 20 marca 2015 r. Teraz podpisał ją prezydent. Zmiany w ustawie trzeba było wprowadzić w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku.

Celem ustawy jest ograniczenie zakresu danych osobowych, które mogą być przetwarzane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Nowelizacja przewiduje, że upoważnieni przedstawiciele NIK będą mieli prawo do przetwarzania danych osobowych, z wyjątkiem danych ujawniających:

 
  • poglądy polityczne,

  • przekonania religijne lub

  • filozoficzne,

jak również danych o:

  • kodzie genetycznym,

  • nałogach lub

  • życiu seksualnym.

NIK miał do tej pory prawo do przetwarzania takich danych na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli. Te przepisy były krytykowane m.in. przez Prokuratora Generalnego, który w 2012 roku wniósł wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ich zgodności z konstytucją.

W wyroku wydanym 20 stycznia 2015 roku w tej sprawie TK potwierdził częściowo stanowisko Prokuratora Generalnego i stwierdził, że kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli nie mogą mieć dostępu do wszystkich danych wrażliwych. Trybunał podkreślił, że część z nich, jak np. informacje o pochodzeniu rasowym lub etnicznym są NIK potrzebne do odpowiedniego wykonywania swoich obowiązków.

Regulacja w obecnym brzmieniu, upoważniająca do przetwarzania wszystkich wrażliwych danych osobowych została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z art. 47 oraz art. 51 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 stycznia 2015 r., K 39/12).

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło:

Prezydent RP

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37100 )
Array ( [docId] => 37100 )

Array ( [docId] => 37100 )