Przetwarzanie wizerunku ucznia w celach promocyjnych szkoły

Data: 31-03-2015 r.

Szkoła może także przetwarzać wizerunek uczniów w celach promocyjno-marketingowych. Przykładem może być np. udostępnienie fotorelacji z wydarzeń, w które byli zaangażowani uczniowie (zawody sportowe, konkursy naukowe itp.), w wydawanej przez szkołę gazetce, czy umieszczanie ich w gablotach znajdujących się w świetlicy i korytarzach szkół.

Dość powszechnym miejscem promocji z wykorzystaniem zdjęć uczniów jest strona internetowa szkoły. Podstawą do przetwarzania danych osobowych w tych sytuacjach może być zgoda ucznia lub jego opiekunów prawnych (w odniesieniu do uczniów niepełnoletnich).

W przypadku zamieszczania wizerunku w gazetce szkolnej można skorzystać z wyłączenia wymienionego w art. 3a ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych – czyli z tzw. wyłączenia w oparciu o prawo prasowe – zgodnie z którym ustawy o ochronie danych osobowych nie stosuje się do prasowej działalności dziennikarskiej.

Warto wspomnieć również o przepisach ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Artykuł 81 Prawa autorskiego statuuje bowiem obowiązek legitymowania się zgodą na rozpowszechnianie wizerunku. Zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

Prawo autorskie wskazuje również dwie sytuacje, które nie wymagają zgody. Należą do nich:

  1. rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej,

  2. sytuacja, w której wizerunek stanowi szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz i publiczna impreza.

W przypadku publikacji zdjęcia szkolnej drużyny sportowej wykonanego przed lub po meczu międzyszkolnym nie jest konieczne uzyskiwanie zgody, gdyż w tej sytuacji wizerunek stanowi szczegół całości, którą jest publiczna impreza.

W odniesieniu do wizerunku wykorzystywanego w celach promocyjno-marketingowych szkoły zaleca się zbieranie od uczniów (rodziców uczniów) zgody na przetwarzanie danych osobowych, zawierającej w sobie również zgodę w rozumieniu Prawa autorskiego.

Piotr Janiszewski, radca prawny, ekspert ds. ochrony danych osobowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36830 )
Array ( [docId] => 36830 )

Array ( [docId] => 36830 )