Tarcza Prywatności przyjęta – transfer danych do USA bezpieczny

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 18-07-2016 r.

Komisja Europejska 12 lipca 2016 r. przyjęła decyzję w sprawie programu Tarcza Prywatności UE-USA. Porozumienie umożliwi przekazywanie danych osobowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

Tarcza Prywatności zastąpi unieważnione porozumienie Safe Harbour. Ma zapewnić obywatelom UE ochronę ich danych osobowych, a przedsiębiorcom zapewnić jasność prawa. Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji do spraw jednolitego rynku cyfrowego, zapewnia, że powstały ramy prawne, które dają pewność, że transfer danych do USA będzie odbywał się w najlepszych i najbezpieczniejszych warunkach.

 

Zgodnie z nowymi ustaleniami, Departament Handlu Stanów Zjednoczonych będzie prowadził regularne aktualizacje i przeglądy przedsiębiorstw uczestniczących w Tarczy Prywatności w celu zapewnienia, by przestrzegały one zasad, którym się podporządkowały. Jeśli przedsiębiorstwa nie będą przestrzegały zasad w praktyce, muszą liczyć się z sankcjami i usunięciem z listy.

Dostęp organów publicznych z USA do danych – związany z egzekwowaniem prawa i kwestiami bezpieczeństwa narodowego – ma być ograniczony i będzie podlegał zabezpieczeniom i mechanizmom nadzoru. Stany Zjednoczone zapewniły, że masowa inwigilacja danych osobowych przekazywanych im w ramach uzgodnienia Tarczy Prywatności UE-USA nie będzie miała miejsca. Dodatkowo Europejczycy będą mogli skorzystać ze środków odwoławczych wobec amerykańskich służb wywiadowczych za pośrednictwem urzędu Rzecznika w Departamencie Stanu.

Każdy obywatel, który uważa, że jego dane zostały niewłaściwie wykorzystane w ramach systemu Tarczy Prywatności, będzie mógł skorzystać z kilku mechanizmów rozstrzygania sporów. Skarga będzie rozpatrywana przez samo przedsiębiorstwo. Osoby fizyczne będą też mogły zwrócić się do krajowych organów ochrony danych w swoim państwie, które skontaktują się z Federalną Komisją Handlu, aby zagwarantować, że skargi europejskich obywateli zostaną zbadane i rozpatrzone. Jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana w inny sposób, w ostateczności będzie można zastosować mechanizm arbitrażu. Możliwość skorzystania ze środków odwoławczych w obszarze bezpieczeństwa narodowego w przypadku obywateli UE będzie rozpatrywana przez Rzecznika, niezależnego od służb wywiadowczych USA.

Co roku Komisja Europejska i Departament Handlu USA dokonają przeglądu funkcjonowania zasad bezpiecznego transferu danych, w tym zobowiązań i zapewnień dotyczących dostępu do danych do celów egzekwowania prawa i bezpieczeństwa narodowego.

Od 1 sierpnia amerykańskie przedsiębiorstwa będą mogły występować do Departamentu Handlu o wydanie certyfikatu, który poświadczy ich przynależność do Tarczy Prywatności.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39221 )
Array ( [docId] => 39221 )