Ustawa o monitoringu wizyjnym – prace wciąż trwają

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 04-04-2016 r.

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że trwają prace analityczne zmierzające do całościowego uregulowania kwestii dotyczących funkcjonowania monitoringu wizyjnego. Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do ministra Rzecznik Praw Obywatelskich.

18 lutego 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny skierował wystąpienie do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie prac nad ustawą o monitoringu wizyjnym. W odpowiedzi z 14 marca minister poinformował, że na razie trwają prace analityczne. Zapewnił też, że po ich zakończeniu zostaną rozpoczęte prace legislacyjne zmierzające do opracowania nowej wersji projektu ustawy o monitoringu wizyjnym.

To nie pierwsze wystąpienie RPO w tej sprawie. Rzecznik od dłuższego czasu próbuje zwrócić uwagę organów państwowych na konieczność uregulowania monitoringu wizyjnego w Polsce. RPO wielokrotnie wskazywał też na zagrożenia, jakie powoduje brak takiej regulacji dla praw i wolności obywatelskich. Zdaniem rzecznika należy przeprowadzić konsultacje społeczne i zaangażować wspólnoty lokalne w ocenę potrzeby instalacji monitoringu.

„Znalezienie równowagi między bezpieczeństwem a ochroną prywatności obywateli w dobie rozwoju nowoczesnych technologii jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie władze publiczne” – podkreśla RPO.

Minister spraw wewnętrznych wielokrotnie zapewniał, że prace nad kompleksową regulacją określającą zakres i wymagania warunkujące wykorzystywanie systemów monitoringu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, w kontekście ochrony praw i wolności, są jednym z kluczowych projektów społeczno-prawnych Ministerstwa. Strona rządowa wskazywała również, że prace legislacyjne są prowadzone lub, że zostaną rozpoczęte, ale z uwagi na złożoność problemu muszą zostać dokładnie skonsultowane z różnymi środowiskami.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38815 )
Array ( [docId] => 38815 )

Array ( [docId] => 38815 )