Co się zmieniło w uprawnieniach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.

Data: 29-01-2016 r.

Obowiązująca od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian dotyczących uprawnień rodzicielskich.

Jedną z najistotniejszych zmian jest likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W związku z jego likwidacją, urlopu rodzicielskiego można udzielić bezpośrednio po wykorzystaniu przez pracownika podstawowego urlopu macierzyńskiego. Można go podzielić na maksymalnie cztery części stanowiące wielokrotność tygodnia, przypadające bezpośrednio jedna po drugiej. Żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż osiem tygodni, ale przewidziano dwa wyjątki.

Nowym rozwiązaniem jest też to, że urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Co ważne, został wydłużony maksymalny termin na złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Termin będzie wynosił 21, a nie 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownica ma też więcej czasu na złożenie po porodzie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Pracownicy mają możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Od 2 stycznia 2016 r. w takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie łączenia korzystania z tego urlopu (lub jego części) z pracą.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38505 )
Array ( [docId] => 38505 )