Jedną z najistotniejszych zmian jest likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W związku z jego likwidacją, urlopu rodzicielskiego można udzielić bezpośrednio po wykorzystaniu przez pracownika podstawowego urlopu macierzyńskiego. Można go podzielić na maksymalnie cztery części stanowiące wielokrotność tygodnia, przypadające bezpośrednio jedna po drugiej. Żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż osiem tygodni, ale przewidziano dwa wyjątki.
Nowym rozwiązaniem jest też to, że urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Co ważne, został wydłużony maksymalny termin na złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Termin będzie wynosił 21, a nie 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownica ma też więcej czasu na złożenie po porodzie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Pracownicy mają możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Od 2 stycznia 2016 r. w takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie łączenia korzystania z tego urlopu (lub jego części) z pracą.
Co się zmieniło w uprawnieniach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.
Kategoria: Prawo gospodarcze
Data: 29-01-2016 r.
Obowiązująca od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian dotyczących uprawnień rodzicielskich.
Podstawa prawna:
ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).
Zobacz także:
Tagi: urlop rodzicielski

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »