Pracownik może wykorzystać zaległy urlop na wypowiedzeniu

Autor: Marcin Sarna
Data: 17-11-2015 r.

Rozwiązanie umowy o pracę rodzi problem wykorzystania zaległego i bieżącego urlopu. W okresie wypowiedzenia można udzielić pracownikowi takiego urlopu na jego wniosek. Co więcej, pracodawca może w okresie wypowiedzenia wysłać pracownika na przymusowy urlop. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10), uznając, że udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia zależne jest jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić.

Pracodawca może też jednak zdecydowanie sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu przez pracownika i jeżeli w momencie zakończenia stosunku pracy (tj. upływu okresu wypowiedzenia) pracownikowi pozostanie niewykorzystany urlop (zaległy lub bieżący), wówczas pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu ekwiwalent za ten urlop. Pracodawca ma także możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jest to instytucja zupełnie odrębna od urlopu.

Zwracam także uwagę na przysługujące pracownikowi pozostającemu w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Wynosi ono dwa dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia albo trzy dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38428 )
Array ( [docId] => 38428 )