Deregulacja zawodów przyjęta przez Sejm obejmuje 51 zawodów podległych ośmiu ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.
Deregulacja zawodów przyjęta przez Sejm
W ubiegłym tygodniu ustawa o deregulacji zawodów została przyjęta przez Sejm. Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Posłowie rozpatrzyli 173 senackie poprawki, z których większość miała charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Dostęp do zawodów adwokata i radcy prawnego również zostanie ułatwiony. Zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Skrócono także – z 5 do 3 lat – wymagany okres stosowania prawa jaki zwalnia z wymogu odbycia aplikacji.
Sejm zdecydował również o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Senat zdecydował jednak o utrzymaniu wobec pośredników i zarządców obowiązku ubezpieczenia OC i zawarcia umowy w formie pisemnej.
Ustawa reguluje również dostęp do zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Ostatecznie zwiększył się zakres deregulacji tego zawodu. Obniżono m.in. wymogi wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego).
Tagi: ustawa deregulacyjna
