Deregulacja zawodów przyjęta przez Sejm

Data: 17-06-2013 r.

W ubiegłym tygodniu ustawa o deregulacji zawodów została przyjęta przez Sejm. Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Posłowie rozpatrzyli 173 senackie poprawki, z których większość miała charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Deregulacja zawodów przyjęta przez Sejm obejmuje 51 zawodów podległych ośmiu ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.

 
Projekt wprowadza ważne zmiany m.in. w dostępie do zawodów prawniczych. Deregulacja zawodów przyjęta przez Sejm likwiduje m.in. asesurę notarialną. Osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym. W zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne. Wydłużona zostanie również aplikacja notarialna z 2,5 do 3,5 roku. Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium – po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.

Dostęp do zawodów adwokata i radcy prawnego również zostanie ułatwiony. Zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Skrócono także – z 5 do 3 lat – wymagany okres stosowania prawa jaki zwalnia z wymogu odbycia aplikacji.

Sejm zdecydował również o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Senat zdecydował jednak o utrzymaniu wobec pośredników i zarządców obowiązku ubezpieczenia OC i zawarcia umowy w formie pisemnej.

Ustawa reguluje również dostęp do zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Ostatecznie zwiększył się zakres deregulacji tego zawodu. Obniżono m.in. wymogi wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego).

Całkowitej deregulacji został poddany zawód trenera. Utrzymano jedynie minimalne wymogi, takie jak niekaralność za określone przestępstwa. Niemal całkowitej deregulacji (poza wymogami niekaralności, wykształcenia średniego i pełnoletniości) dokonano również w odniesieniu do przewodników turystycznych miejskich i terenowych.


Wioleta Szczygielska



Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25772 )
Array ( [docId] => 25772 )