Krajowa Izba Urbanistów ukarana przez UOKiK

Data: 08-08-2013 r.

Krajowa Izba Urbanistów narzucała minimalne ceny usług swoim członkom – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za stosowanie praktyk istotnie ograniczających konkurencję związek przedsiębiorców zapłaci ponad 17 tys. zł.

Postępowanie przeciwko Krajowej Izbie Urbanistów zostało wszczęte przez urząd w październiku 2012 roku. Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziły niektóre sformułowania zawarte w kodeksie etycznym izby oraz w uchwale wprowadzającej zasady wycen prac urbanistycznych.

Statut Krajowej Izby Urbanistów głosi, że do jej zadań należy m.in. ustalanie zasad wyceny prac wykonywanych przez jej członków. KIU przyjęła uchwałę wprowadzającą ustaloną odgórnie, sztywną stawkę za jednostkę nakładu pracy jako podstawę ustalania wynagrodzenia za prace urbanistyczne. Określiła również dopuszczalne odchylenia od cen końcowych obliczonych w wykorzystaniem tej stawki oraz przyjęła, że oferowanie ceny niższej od wskazanej w uchwale, stanowi naruszenie zasad etyki zawodowej, a wykonanie prac za cenę niższą od wyliczonej o ponad 25% - stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Wobec członków, którzy oferowali według izby rażąco niskie ceny za swoje usługi, zgodnie z obowiązującym kodeksem etyki – Okręgowe Izby Urbanistów prowadziły postępowania dyscyplinarne i karały ich naganą. Proceder ten trwał od 2004 roku.

Prezes UOKiK uznała, że KIU narzucając minimalne ceny usług swoim członkom istotnie ogranicza konkurencję, uniemożliwiając urbanistom reagowanie na zmieniającą się sytuację rynkową i dopasowywanie oferowanych cen do własnych kosztów. Zgodnie z przepisami antymonopolowymi, każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie kształtować ceny za swoje usługi. Skutki niedozwolonych działań izby odczuły przede wszystkim podmioty korzystające z usług urbanistów, które zostały pozbawione możliwości skorzystania z tańszej oferty.

Prezes UOKiK za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję poprzez stosowanie cen minimalnych nałożyła na Krajową Izbę Urbanistów karę w wysokości 17.625 zł i nakazała zmianę zakwestionowanych działań. Decyzja nie jest ostateczna, KIU przysługuje prawo odwołania się do sądu.


Tagi: uokik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25805 )
Array ( [docId] => 25805 )