Prezydent podpisał ustawę o elastycznym czasie pracy

Data: 06-08-2013 r.

Podpisana przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy wprowadza rozwiązania, które mają stworzyć stronom stosunku pracy szerszy zakres swobody w zakresie organizacji czasu pracy. Oznacza to, że pracodawcy będą mogli stosować tzw. elastyczny czas pracy.

Zasadnicze zmiany zaproponowane w uchwalonej nowelizacji dotyczą dwóch zagadnień:

Ustawa wprowadza możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy – w każdym systemie czasu pracy, jeśli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi. Warunkiem jest zachowanie ogólnych zasad bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Pracodawca nie będzie posiadał niczym nieograniczonej swobody w możliwości wprowadzenia przedłużonych okresów rozliczeniowych w ramach stosowanych u niego systemów czasu pracy. Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy będzie możliwe w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

W razie nie uzgodnienia treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi. Jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, to przedłużenie okresu rozliczeniowego będzie ustalone w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.


Drugą istotną nowością jest uregulowanie instytucji tzw. elastycznego czasu pracy, czyli systemu organizacji czasu pracy, w ramach którego pracownik kończy i zaczyna dzień pracy w ustalonym z pracodawcą przedziale czasowym. W takim systemie czasu pracy ponowne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie będzie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25803 )
Array ( [docId] => 25803 )