Nowelizacja ustawy o KRS – ułatwienia dla spółek

Data: 10-02-2014 r.

Procedura rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym ulegnie dużym zmianom. Proces zakładania firmy ma zostać znacznie przyspieszony. Istotną zmianą będzie nadawanie numeru NIP i REGON z urzędu już w dniu wpisania do KRS.

Przyjęty w styczniu przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „ustawa o KRS”) ma ułatwić prowadzenie działalności przedsiębiorcom. Założenia do ustawy przewidują rewolucyjne zmiany w zakresie funkcjonowania „jednego okienka”.

Jedno okienko

 

Najistotniejszą nowością jaką niesie ze sobą projekt jest wprowadzenie rozwiązania, które umożliwi nadawanie numerów NIP i REGON już w dniu, w którym podmiot zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

Ma to być możliwe dzięki systemowi teleinformatycznemu oraz zintegrowaniu krajowego rejestru sądowego z rejestrami prowadzonymi przez ministra finansów (dotyczy to numeru NIP) oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (dotyczy numeru REGON). Dzięki temu właśnie rozwiązaniu czas oczekiwania na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej ma ulec skróceniu o około siedemnaście dni, jak to zostało precyzyjnie wyliczone przez projektodawców.

Warto zaznaczyć jednocześnie, że w obowiązującej ustawie o KRS został określony jedynie termin instrukcyjny dla sądów dotyczący rozpoznawania wniosków o wpis do rejestru. Zgodnie z art. 20a ustawy, wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 14 dni od daty jego złożenia.

Projekt ustawy o KRS zakłada skreślenie art. 19b ustawy. Oznacza to, że wnioskodawca na etapie składania wniosku o wpis do KRS nie będzie zobowiązany do składania dodatkowych formularzy w zakresie rejestracji NIP i REGON. Numery te będą nadane z urzędu i w ten sam sposób zostanie przeprowadzona rejestracja płatnika składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt Rady Ministrów zakłada, że przedsiębiorcy nie będą musieli wypełniać trzech osobnych formularzy, lecz tylko jeden, w którym zostane umieszczone wszystkie dane niezbędne dla urzędu skarbowego czy statystycznego (NIP-2 czy RG-1).

Jeden formularz będzie składany we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie 21 dni od dnia dokonania rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dalsze przekazanie odpowiednich informacji do właściwych urzędów będzie zadaniem naczelnika urzędu skarbowego. Obecnie jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądał ten formularz i jakie dokładnie dane trzeba będzie na nim zgłosić.. Jego wzór zostanie bowiem określony przez ministra finansów. Przy warto zaznaczyć, że wraz z wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego podmioty mogące ubiegać się o rejestrację NIP i REGON jeszcze przed wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego – tj. spółki kapitałowe w organizacji będą zobowiązane

do złożenia oświadczenia co do tego, że wcześniej nie ubiegały się o taką rejestrację.

Braki formalne

Projekt ustawy zawiera jeszcze jedną, może nie aż tak doniosłą jak omawiane powyżej, ale jednak istotną zmianę. Chodzi mianowicie o wykreślenie przepisów art. 19 ust. 3 i 3b dotyczących braków formalnych. Dotychczas sąd mógł zwrócić wniosek „nieprawidłowo wypełniony” bez wzywania do uzupełnienia braków wniosku. Interpretacja tego przepisu czasami przyjmowała skrajną wręcz formę (brak chociażby przekreślenia jednego pola). Teraz konieczne będzie wezwanie do uzupełnienia braków we wniosku.

Tylko projekt

Z całą pewnością istnienie zintegrowanych rejestrów – sądowego oraz tych prowadzonych przez ministra finansów i prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – przyczynią się do uproszczenia procesu rejestracji.

Należy przypomnieć, że omawiana regulacja jest tylko projektem, który po przyjęciu przez Radę Ministrów zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Sejm. Dlatego też nie jest jeszcze znany ostateczny kształt proponowanych zmian. Zgodnie z informacją przekazaną przez Radę Ministrów, nowelizacja ustawy o Krajowy Rejestrze Sądowym ma wejść w życie od 1 października 2014 roku.


Tagi: nip, regon, krs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33815 )
Array ( [docId] => 33815 )