Obniżenie kapitału zakładowego może poprawić kondycję firm

Data: 08-11-2013 r.

Nowelizacji Kodeksu spółek handlowych w propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada obniżenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z 5 tys. do 1 zł. Zmiany mogą usprawnić zakładanie spółek oraz ułatwić restrukturyzację tych firm, które wychodzą z kryzysu.

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia projekt zmian w ustawie Kodeks spółek handlowych, zmierzający w kierunku odejścia od „gwarancyjnej” funkcji instytucji kapitału zakładowego. Wielu przedsiębiorców określa obowiązujące przepisy Kodeksu spółek handlowych jako negatywne, określając jego rozwiązania jako hamujące rozwój spółek i ograniczające ich konkurencyjność w ujęciu międzynarodowym.

Nowa spółka

Nowy typ spółki ułatwi restrukturyzację finansową, jeżeli popadnie ona w kłopoty finansowe. Przestanie już być potrzebne obniżanie nominału do realnej wartości, po której chcą objąć nowe udziały wspólnicy lub osoby trzecie zamierzające w taką spółkę inwestować. Spółki już działające będą mogły dokonać odpowiednich zmian w statucie i wprowadzić na przykład udziały beznominałowe. Będą mogły również zdecydować się na przekształcenie w spółkę bez kapitału zakładowego. Żadna z tych zmian nie będzie jednak obowiązkowa.

Wady i zalety

Niebezpieczeństwo proponowanego rozwiązania jest raczej niewielkie. Tym bardziej, że już teraz trudno widzieć w kapitale jakiekolwiek zabezpieczenie. Kwota 5 tys. zł nie gwarantuje bowiem pokrycia nawet podstawowych zobowiązań. Gwarancyjny charakter kapitału zakładowego zniknął, w momencie kiedy w sposób zasadniczy obniżono jego wartość. Wprowadzenie możliwości rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. bez obowiązku posiadania kapitału zakładowego może zachęcić więcej osób do tej formy. To powinno pozytywnie wpłynąć na wiarygodność obrotu gospodarczego. Uprości także samą procedurę zakładania spółek.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, iż zgodnie z nowelizacją spółki z o.o. będą musiały utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie ewentualnych strat w spółce. Taka rezerwa ma wynieść nie mniej niż 50 tys. zł, czyli 10 razy więcej niż likwidowany obecnie minimalny kapitał zakładowy.

Natomiast zaproponowane w projekcie wprowadzenie możliwości tworzenia spółek o charakterze „mieszanym”, w których funkcjonowałyby zarówno udziały nominałowe, jak i nienominałowe, może skutkować brakiem przejrzystości po stronie kontrahentów takich spółek. Jednoznacznej oceny tego typu rozwiązania dokonać więc będzie można po zapoznaniu się z konkretnymi normami prawnymi.

Bezpieczeństwo obrotu prawnego

Najistotniejsze z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa obrotu jest wprowadzenie odpowiednich regulacji gwarantujących majątkowe interesy wierzycieli spółki. Obecnie obowiązujący minimalny kapitał założycielski nie daje jednak żadnych gwarancji przyszłym kontrahentom spółki oraz innym uczestnikom obrotu gospodarczego, że jest ona wypłacalna. Już teraz firmy szukające odpowiednich kontrahentów korzystają z usług wywiadowni gospodarczej, które przekazują im informacje o zadłużeniu, stratach czy też treści sprawozdań finansowych hipotetycznych partnerów. Z punktu widzenia biznesowego i praktycznego są to ważniejsze informacje od tego, czy spółka ma zgromadzony wymagany kapitał zakładowy.

Andrzej Arendarski
, prezes Krajowej Izby Gospodarczej


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25865 )
Array ( [docId] => 25865 )