Obowiązki podatkowe przy wypłacie dywidendy – osoba prawna

Data: 21-01-2014 r.

Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku, a jej realizacja należy do zarządu i on za to odpowiada. Warto pamiętać, że procedura wypłaty dywidend zależy m.in. od miejsca siedziby wspólnika.

Spółka ponosi odpowiedzialność jako płatnik za obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku od dywidendy. Natomiast członkowie zarządu na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej mogą odpowiadać za długi podatkowe spółki. Warto wiedzieć zatem jak wygląda procedura wypłaty dywidendy wspólnikowi, który jest osobą prawną.

Osoba prawna

W przypadku gdy odbiorcą dywidendy jest osoba prawna (podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), należy odprowadzić podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku wypłaty dywidend podmiotom zagranicznym pierwszeństwo przed przepisami polskiego prawa mają postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Termin przekazania podatku od dywidendy

Pobrany podatek należy przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby podatnika (czyli odbiorcy dywidendy). W przypadku podatników zagranicznych należy go przesłać na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Trzeba też pamiętać, że spółka jako płatnik podatku:

  • polskim odbiorcom dywidend musi wystawić informację o wysokości pobranego podatku CIT-7. Informacja ta powinna zostać przesłana do udziałowców w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, czyli do 7. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę;
  • w przypadku zagranicznych udziałowców musi sporządzić informację IFT-2/IFT-2R o dokonanych wypłatach i pobranym podatku oraz przesłać ją zarówno tym udziałowcom, jak i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Należy to zrobić do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat;
  • w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym musi przesłać roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru (CIT-6R) do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika. W przypadku zagranicznych podatników spółka musi je przesłać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Podstawa prawna: ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r., nr 137, poz. 926).

Michał Kuryłek
, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33261 )
Array ( [docId] => 33261 )