Od 22 lutego 2016 r. - nowy wzór umowy o pracę

Autor: Izabela Nowacka
Data: 17-03-2016 r.

Dnia 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Zawiera ona m.in. nowy wzór umowy o pracę, który jednak będzie obowiązywał od 22 lutego 2016 r. Tego dnia wejdą w życie przepisy Kodeksu pracy zmieniające zasady zawierania umów o pracę na czas określony.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika zawiera nowy wzór umowy o pracę uwzględniający zmiany nie tylko w zakresie rodzajów umów o pracę, ale także nowe regulacje dotyczące warunków zawierania umów terminowych.

W części umowy przeznaczonej na wpisanie jej rodzaju nie ma umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy, gdyż ta umowa od początku roku już nie funkcjonuje. Oczywiście nadal ważne są te umowy, które w chwili wejścia w życie nowelizacji już obowiązywały. Ponadto w treści nowego wzoru umowy pojawił się dodatkowy punkt, tj. pkt 3, w którym trzeba będzie wpisać przyczyny uzasadniające zawarcie umowy na czas określony, w tym przyczyny obiektywne, leżące po stronie pracodawcy, jeżeli jest to zgodne z rzeczywistym zapotrzebowaniem na zatrudnienie okresowe.

Izabela Nowacka, specjalista ds. kadrowo-płacowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38756 )
Array ( [docId] => 38756 )