Państwo opłaci urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców

Data: 25-06-2013 r.

W ubiegłym tygodniu Sejm zajął się kwestią urlopów wychowawczych dla przedsiębiorców, rolników i osób nieubezpieczonych. Regulować ma je nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2013 r.

Proponowana nowelizacja wprowadza rozwiązania, które mają wpłynąć na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych osób, które zajęły się wychowaniem dzieci, w tym na urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców. Projekt jest konsekwencją zmian związanych z wydłużeniem wieku emerytalnego.


Nowelizacja rozszerza też krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalne i rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które zrezygnują z działalności zarobkowej, czyli np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy pracy na umowę zlecenie.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że to budżet będzie opłacał składki za rodziców, którzy nie mają prawa do urlopów wychowawczych. Podstawą wymiaru składki dla przedsiębiorców będzie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Składka dla osób nieubezpieczonych będzie odprowadzana od 75% płacy minimalnej. Na pokrycie tych zobowiązań państwo przeznaczy miliard czterysta tysięcy złotych rocznie.

Projekt przewiduje, że m.in. przedsiębiorcy i zleceniobiorcy sprawujący opiekę nad dziećmi będą mogli skorzystać z rozwiązań analogicznych do tych przysługujących pracownikom na mocy przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopu wychowawczego.


Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń (ZUS lub KRUS) w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Projekt zawiera również regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym, finansowanym ze środków publicznych, osób wychowujących dzieci i jednocześnie ubezpieczonych w systemie rolniczym.


Wioleta Szczygielska
Zobacz także:


ubezpieczenia społeczne, urlop wychowawczy, zus, krus, kodeks pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25775 )
Array ( [docId] => 25775 )