Ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim wchodzi w życie

Data: 10-06-2013 r.

W sumie 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będą mogli wykorzystać pracownicy, których dzieci urodziły się po 1 stycznia 2013 r. Takie prawo gwarantuje nowelizacja Kodeksu pracy, czyli tzw. ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim, która wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r.

Ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany do działu ósmego Kodeksu pracy, regulującego uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem.

Ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim, która wejdzie w życie 17 czerwca, gwarantuje rodzicom dzieci urodzonych po 1 stycznia 2013 r., 26 dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego – po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Za okres urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości:

  • 80% podstawy wymiaru – jeśli wniosek o skorzystanie z urlopu rodzicielskiego zostanie złożony pracodawcy tuż po porodzie (wówczas 80% zasiłek pracownica będzie otrzymywała za cały okres przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim),
  • 60% podstawy wymiaru – jeśli decyzja o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego zostanie podjęta przez pracownika później (natomiast za czas urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru).

Ustawa o rocznym urlopie macierzyńskim, która wejdzie dzisiaj w życie 17 czerwca, wprowadza także zmiany w zakresie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz zasad dzielenia się uprawnieniami związanym z rodzicielstwem między rodzicami.

Ustawa wprowadza także zapisy, zgodnie z którymi urlop wychowawczy (w wymiarze do 3 lat) będzie można wykorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 lat (obecnie jest to możliwe do ukończenia przez dziecko 4 lat).Wioleta Szczygielska
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25765 )
Array ( [docId] => 25765 )