Posłowie chcą zakazu stosowania weksli wobec pracowników

Data: 09-09-2013 r.

Posłowie PO postulują, aby do Kodeksu pracy wprowadzić zakaz stosowania weksli. „Taki zakaz już istnieje” – przypominają eksperci Pracodawców RP – „Wynika on z art. 300 kodeksu i został potwierdzony wyrokiem Sądu Najwyższego”.

Przepisy prawa pracy jasno wskazują, że nie można stosować zobowiązań wekslowych wobec pracowników. Takie działanie jest uznawane za niezgodne z prawem, a sam weksel za nieważnymówią eksperci Pracodawców RP. Takie stanowisko podziela również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem przedstawicieli resortu obecna regulacja jest wystarczająca i dlatego nie ma potrzeby zmiany Kodeksu pracy, które postulują posłowie Platformy Obywatelskiej.

 

Również Sąd Najwyższy zajął podobne stanowisko – stwierdzając, że zakaz stosowania weksli wobec pracowników już istnieje. Skład orzekający w wyroku z 26 stycznia 2011 r. stwierdził, że: „przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V Kodeksu pracy, sprzeciwiają się i wykluczają dopuszczenie weksli gwarancyjnych jako środka dodatkowego zabezpieczenia roszczeń pracodawcy o naprawienie potencjalnych szkód wyrządzonych przez pracownika w mieniu pracodawcy”. Dlatego weksle te są nieważne z mocy samego prawa.

Wątpliwości wzbudza także poselski pomysł wpisania zakazu stosowania weksli do podstawowych zasad prawa pracy, które pełnią funkcję kierunkowych wytycznych w tej dziedzinie mówią eksperci organizacji.

Eksperci organizacji twierdzą, że trudno dziwić się próbom stosowania przez pracodawców zabezpieczeń w postaci weksli. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Pracodawców RP oraz Euler Hermes z 2012 roku, 78% firm w Polsce jest okradanych i oszukiwanych przez pracowników. W samym handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tego tytułu wyniosły ponad 1,7 mld zł. Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy pod tym względem wstydliwe trzecie miejsce w Europie. Z uwagi na skalę zjawiska konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które je ograniczą. Mamy nadzieję, że posłowie dostrzegą również ten problem i zamiast skupiać działania legislacyjne jedynie na skutkach, spróbują także wyeliminować ich przyczynę kończą eksperci Organizacji.

Źródło: Pracodawcy RP


Tagi: weksel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25817 )
Array ( [docId] => 25817 )