Prawa i przywileje menedżera w umowie

Data: 24-08-2014 r.

Jedną z najistotniejszych części umowy z menedżerem jest ustalenie wynagrodzenia i terminu, w którym ma być ono regularnie przekazywane. Bardzo często wynagrodzenie menedżera składa się z kilku elementów. Przede wszystkim jest to stała miesięczna, pensja zazwyczaj przekazywana na konto menedżera w terminie do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca.

Oprócz stałej pensji zarządcy często przyznawane są nagrody – przykładowo kwartalne – w przypadku uzyskania korzystnych wyników przez kierowaną przez niego spółkę z o.o. Niekiedy umowy o zarządzanie przewidują również wypłatę dodatkowych nagród z zysku wypracowanego przez spółkę. Trzeba przy tym określić, kiedy jest ona wypłacana. Może to być – przykładowo – 10 czy 14 dni po odbyciu się zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Czas wolny

Warto zwrócić uwagę również na czas na dłuższy wypoczynek menedżera czy okres, w którym nie będzie wykonywał swoich zajęć. Kontrakt może w ogóle regulować tych spraw. W takim przypadku zarządzającemu nie będzie przysługiwało prawo do otrzymywania wynagrodzenia – przykładowo – za okres, gdy wyjedzie na urlop. Jednak w kontrakcie można umieścić zapis, że zarządzającemu będzie przysługiwało wynagrodzenie w określonej wysokości również w ustalonym okresie, w którym nie będzie wykonywał swoich obowiązków. Nie będzie to więc typowy urlop wypoczynkowy. Wybór któregoś w tych rozwiązań zależy od spółki i zarządzającego.

W przypadku, gdy spółka z o.o. zapewnia zarządcy samochód służbowy, laptop czy telefon komórkowy, to zapis o tym też powinien znaleźć się w kontrakcie menedżerskim. To samo dotyczy innych ewentualnych świadczeń dodatkowych dla menadżera.

Krzysztof Tomaszewski, ekspert prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35584 )
Array ( [docId] => 35584 )

Array ( [docId] => 35584 )