Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Data: 02-09-2013 r.

Ukrócenie procederu wyłudzeń podatkowych przy obrocie tzw. towarami wrażliwymi – to główny cel nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej. Akt został w ostatnich dniach podpisany przez prezydenta.

W związku z nasileniem się oszustw w obrocie niektórymi artykułami wrażliwymi, ustawodawcy zdecydowali o potrzebie nowelizacji ustawy o VAT. Na jej mocy dodatkowe towary z grupy wyrobów stalowych czy odpadów i surowców wtórnych, objęto mechanizmem tzw. odwrotnego obciążenia VAT. Oznacza to, że podatek VAT będzie w tym przypadku rozliczał nabywca, a nie dostawca.

W stosunku do określonej, niewielkiej grupy towarów zostanie także wprowadzona tzw. solidarna odpowiedzialność podatkowa. Zgodnie z rozwiązaniami podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o VAT, nabywca będzie odpowiadał solidarnie wraz z dostawcą za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie do otrzymanej dostawy.

Odpowiedzialność będzie jednak ograniczona do rozliczeń przekraczających 50 tys. zł w miesiącu i przypadków, w których nabywca wiedział lub miał podstawy by przypuszczać, że odpowiednia kwota podatku nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego. W celu ograniczenia nadużyć w tym obszarze skrócono okres rozliczania obrotu towarami wrażliwymi do 1 miesiąca.

Ustawa nakłada szczególną odpowiedzialność na organy skarbowe, które będą musiały zadbać, aby sposób jej realizacji nie powodował utraty zaufania rzetelnych przedsiębiorców wobec państwa.

Zmienione przepisy wprowadzają również zwolnienie od podatku firm handlowych przekazujących towary spożywcze na potrzeby działalności charytatywnej na krótko przed upływem terminu ich ważności. Przed nowelizacją możliwość taką mieli wyłącznie producenci.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25815 )
Array ( [docId] => 25815 )