Senat za nowelizacją ograniczającą ochronę wierzycieli hipotecznych

Data: 25-06-2013 r.

Senat przyjął w czwartek bez poprawek nowelizację ograniczającą ochronę wierzycieli hipotecznych, czyli ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Ma ona ograniczyć prawa wierzycieli, którym przysługuje hipoteka na części nieruchomości należącej do kilku współwłaścicieli.

Obecnie wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka na części udziałów nieruchomości, należącej do dwóch lub więcej właścicieli, może żądać spłaty swojego długu od każdego ze współwłaścicieli podzielonej nieruchomości. Nowe przepisy nowelizacji ograniczającej ochronę wierzycieli hipotecznych mają to prawo ograniczyć, ponieważ w lipcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy, które pozwalają wierzycielowi żądać spłaty długu od każdego ze współwłaścicieli, są niezgodne z konstytucją (P 15/12).

Trybunał uznał, że prawo wierzyciela hipotecznego do żądania długu także od współwłaścicieli, którzy nie byli jego dłużnikami, może narażać ich na utratę własności nieruchomości. Zdaniem TK zakwestionowany przepis powodował, że wierzyciel jest chroniony kosztem praw współwłaścicieli nieruchomości, których udziały przed podziałem nieruchomości nie były obciążone hipoteką. Automatyczne rozszerzenie odpowiedzialności na pozostałych współwłaścicieli odbywa się kosztem ich praw – uznał Trybunał.

Przyjęta przez Senat ustawa zakłada, że wierzyciel, który ma ustanowioną hipotekę na części nieruchomości, należącej do kilku współwłaścicieli, będzie mógł żądać spłaty długu tylko od właściciela obciążonej części nieruchomości.


Jednocześnie – żeby chronić wierzyciela hipotecznego na wypadek, gdyby jego zabezpieczenie zmalało – ustawa pozwoli mu skorzystać z prawa zastawu na wierzytelności przysługującej z kolei jego dłużnikowi. Sejm uchwalił nowelizacja ograniczającą ochronę wierzycieli hipotecznych 24 maja. Senat przyjął ją jednomyślnie, bez poprawek. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Wioleta SzczygielskaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25777 )
Array ( [docId] => 25777 )