Umowa o mediację może zostać zawarta w dowolnej formie

Data: 02-01-2014 r.

Bardzo często umowa o mediację funkcjonuje w obrocie prawnym w postaci samodzielnego porozumienia lub klauzuli mediacyjnej w umowie materialno-prawnej. Do zawarcia umowy o mediację konieczny jest wniosek jednej ze stron.

Do zawarcia umowy może też dojść w sposób dorozumiany, tj. poprzez wyrażenie przez spółkę zgody na mediację, gdy druga strona złożyła wniosek o jej przeprowadzenie. Należy zaznaczyć, że taki wniosek jest konieczny w każdym przypadku. Strony mogą zawrzeć ugodę przed mediatorem w sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody sądowej. Przykładowo są to sprawy o zapłatę należności, wykonanie umowy, ustalenie odszkodowania, roszczenia wspólników lub akcjonariuszy przeciwko spółce, roszczenia ze stosunku pracy.

 

Umowa o mediację zobowiązuje strony i jeżeli mimo jej zawarcia dojdzie do wniesienia pozwu, to sąd skieruje wówczas strony do mediacji na podstawie art. 202[1] kpc.

Umowa o mediację jest wiążąca w razie złożenia pozwu do sądu przez jedną ze stron. W takim przypadku sąd skieruje strony do mediacji na podstawie przepisów kpk.

Różnice między postępowaniem sądowym a mediacyjnym

W przeciwieństwie do sądu państwowego, w postępowaniu mediacyjnym firmy w nim uczestniczące mają wpływ na przydzielenie sprawy konkretnemu mediatorowi. Jest on odpowiednikiem sędziego w postępowaniu sądowym.

Do zalet mediacji należy także możliwość wyboru mediatora, który będzie ekspertem w dziedzinie objętej sporem. Jest to bardzo istotne rozwiązanie dla przedsiębiorców, gdyż rozwój technologii i nowe zjawiska w życiu gospodarczym bardzo często wymagają wiedzy specjalistycznej.

Ten stan rzeczy uwzględnia ustanowiona w art. 183[2] § 1 kpc zasada, że mediatorem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystająca w pełni z praw publicznych. Informacje o listach stałych mediatorów oraz o ośrodkach mediacyjnych gromadzą prezesi sądów okręgowych. Można oczywiście wybrać osobę spoza listy. Istotna jest tu bowiem zgodna wola stron.

Mediatorem może być każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych. Istnieje także możliwość wyboru mediatora ze stałej listy mediatorów lub uzyskania stosownych informacji z ośrodka mediacyjnego.


Tagi: mediacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33250 )
Array ( [docId] => 33250 )