Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta

Data: 10-07-2013 r.

Otwarty dostęp do 51 zawodów – to główna zmiana, którą wprowadza ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta. Ułatwia ona m.in. dostęp do zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Znosi też ograniczenia w dostępie do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.  

Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta to pierwszy z trzech etapów legislacyjnych procesu otwarcia zawodów. Druga transza 25 czerwca 2013 r. została przyjęta przez Radę Ministrów i niebawem będzie przedmiotem prac Sejmu. Trzecia pod koniec czerwca została skierowana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. W sumie dzięki deregulacji ma być ułatwiony dostęp do prawie 246 zawodów.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian. Wśród licznych korzyści, resort wymienia m.in. powstanie większej ilości miejsc pracy dla młodych osób. Absolwenci będą mieli ułatwiony dostęp do atrakcyjnych, ale obecnie zamkniętych profesji. Deregulacja ma również przyczynić się do spadku cen z jednoczesnym wzrostem jakości usług. „To naturalny efekt większej konkurencji na dotychczas regulowanych, a w niektórych przypadkach nawet zamkniętych rynkach” – zapewnia resort.

 

Ministerstwo obiecuje również, że zmiany przyczynią się do spadku kosztów po stronie przedsiębiorców m.in. zmniejszy się cena obowiązkowych szkoleń czy kursów. Dodatkowo ma zostać ograniczona biurokracja. Szereg państwowych egzaminów czy obowiązko­wego wpisu do rejestrów zostanie uchylony, a to spowoduje uwolnienie wielu etatów w polskich urzędach, które do tej pory tylko tym się zajmowały – obiecuje ministerstwo.


Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Wyjątkiem są regulacje dotyczące pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych, pilotów i detektywów, które wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2014 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25786 )
Array ( [docId] => 25786 )