W umowie spółki musi zostać określona firma i siedziba

Data: 07-11-2013 r.

Najważniejszym dokumentem powołującym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest umowa spółki. To podstawa do prawnego zarejestrowania firmy oraz określenia modelu jej działania.

Umowa spółki – inaczej akt założycielski – powinna odpowiadać wymaganiom Kodeksu spółek handlowych oraz przepisom Kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych. Warto zatem wiedzieć, że bezwzględnie musi zawierać oznaczenie firmy i określenie siedziby spółki.

Firma – nazwa spółki

Warto pamiętać, że firma jest nazwą spółki, pod którą będzie ona funkcjonować na rynku. Nazwę stosuje się w celu zindywidualizowania spółki wśród innych podmiotów gospodarczych. Nie może być ona wybrana dowolnie. Powinna jednak zawierać, oprócz głównego wyróżniającego ją określenia – tzw. rdzenia – dodatkowy człon, tj. „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Dopuszczalne jest również używanie w nazwie skrótu „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”. Nazwa, pod jaką firma będzie działać, może się składać z elementów osobowych wspólników spółki, np. Dąbrowski i Słowik Sp. z o.o., elementów rzeczowych związanych z rodzajem działalności spółki, np. Auto-Naprawa Sp. z o.o., czy też abstrakcyjnych, np. Flexol Sp. z o.o. W związku z powyższym, w zależności od sposobu, w jaki określono nazwę spółki, czyli firmę – może ona zawierać w sobie informacje o wspólnikach lub też o rodzaju prowadzonej działalności. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 43[3] § 1 i 2 Kodeksu cywilnego firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Nie powinna wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorstwa, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.

Określenie siedziby

Należy zauważyć, że siedzibą jest miejscowość, w której działa organ zarządzający spółką, czyli zarząd, bądź też miejscowość, w której zlokalizowany jest główny zakład spółki. Siedzibą spółki z o.o. musi być miejscowość w Polsce, inaczej nie byłoby możliwe jej zarejestrowanie w rejestrze sądowym (por. art. 164 § 1 ksh). Określa ona właściwość miejscową sądu rejestrowego i właściwości sądu procesowego oraz upadłościowego. W praktyce siedziba przedsiębiorstwa ma znaczenie także ze względu na miejsce spełnienia świadczenia wobec organów spółki, miejsce wykonania obowiązków publicznoprawnych, adres pocztowy do doręczeń oraz ze względu na miejsce odbywania zgromadzeń wspólników.

Siedzibę należy odróżnić od adresu spółki, który jest uściśleniem siedziby (nr kodu pocztowego, ulica, nr budynku i nr lokalu). Siedziba jest obligatoryjnym elementem umowy spółki. Natomiast adres podaje się jest jedynie we wniosku o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspólnicy powinni sami ustalić, z czym chcą wiązać swoją siedzibę – czy to z miejscem, gdzie przebywa na stałe zarząd lub inne władze spółki, czy też z zakładem głównym, czyli podstawowym miejscem prowadzonej działalności. Siedziba zawsze wynika z umowy spółki. Nie jest natomiast konieczne ani wskazane podawanie w umowie spółki adresu, ponieważ zmiana ulicy bądź numeru lokalu, również w tej samej miejscowości wymagać będzie zmiany umowy spółki. Ważnym jest, że spółka może mieć tylko jedną siedzibę.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Musi być on podpisany przez wszystkich wspólników wymienionych w umowie. Również zmiany, a także rozwiązania umowy należy dokonać w tej samej formie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 25853 )
Array ( [docId] => 25853 )

Array ( [docId] => 25853 )