Automatyzacja procesów biznesowych

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 29-04-2014 r.

Automatyzacja procesów biznesowych rozumiana jest najczęściej jako implementacja różnego rodzaju narzędzi, systemów, procedur oraz zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie, których celem jest usprawnienie przepływu zadań i informacji – a przez to zapewnienie sprawniejszego funkcjonowania całej organizacji.

Automatyzacja procesów biznesowych nabrała coraz szybszego tempa w ostatnich latach wraz z rozwojem różnorodnych narzędzi wspierających. Dzieje się tak, dlatego że nowoczesne systemy informatyczne nie są już odrębnymi jednostkami, służącymi tylko do realizacji pewnego ściśle ograniczonego zakresu zadań (np. księgowość) – współczesna technologia pozwala na takiego połączenie ze sobą wielu systemów (czyli integrację), które umożliwia przepływ informacji z jednego systemu do następnego, powodując, że na przykład sprawa klienta zostanie zrealizowana od początku do końca, a odpowiednie funkcjonalności systemu niejako „dbają” o przypomnienie właściwej osobie, aby sprawą się zajęła, a po zrealizowaniu jej części – aby kolejna osoba podjęła temat.

Realizacja określonego procesu biznesowego rozpoczyna się dzięki temu, że coś wywołuje potrzebę jego uruchomienia – może to być na przykład dostarczenie przez pracownika raportu z wydatkami, które powinny zostać mu zwrócone, jako że są to wydatki związane z podróżą służbową.

Celem automatyzacji takiego procesu biznesowego wewnątrz przedsiębiorstwa będzie nie tylko usprawnienie realizacji procesu – poprzez na przykład umożliwienie obiegu dokumentacji w formie elektronicznej zamiast papierowej, a następnie automatyzacja przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi osobami odpowiedzialnymi za zatwierdzenie zwrotu wydatków – ale także uproszczenie całego procesu poprzez wyeliminowanie zbędnych szczebli akceptacji wydatków. Jest to cel związany ściśle z wdrożeniem w przedsiębiorstwie strategii BPM.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34772 )
Array ( [docId] => 34772 )