HACCP a wdrażanie TPM

Data: 15-10-2013 r.

Obawy przed wprowadzeniem nowego systemu, bezpośrednio wpływającego na sposób pracy operatorów oraz ich otoczenie, są jak najbardziej naturalnym zachowaniem. Szczególnie w przemyśle, którego podstawą jest dbanie o bezpieczeństwo produktu sformalizowane systemem takim jak HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point).

Do zadań osoby opracowującej projekt wdrożenia TPM (Total Productive Maintenance) i ustalającej skład zespołu odpowiedzialnego za wprowadzenie sytemu należy „zaproszenie” do udziału w nim pracowników związanych z HACCP. Trzeba przekonać ich, że właściwie zdefiniowany TPM może nie tylko współistnieć z HACCP, ale wręcz wspierać jego procedury, często funkcjonujące jedynie na papierze.

Definiując projekt, należy przyjrzeć się istniejącym w firmie standardom i systemom. Dotyczy to nie tylko HACCP, ale również innych np. ISO 9000 czy 14000.

Sytuacja wykonywania tych samych zadań przez różne systemy jest niepożądana. Dlatego powinno się ujednolicić działania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Jeżeli przyjrzeć się filarom TPM, to można zauważyć, że aż 4 z 5 stykają się z HACCP. Są to:

  • Obsługa Planowa,
  • System Zarządzania Parkiem Maszynowym,
  • System Doskonalenia Parku Maszynowego,
  • Obsługa Autonomiczna.
  • Obsługa Planowa

W przypadku Obsługi Planowej sytuacja jest bardzo prosta, ponieważ filar ten dotyczy harmonogramowanych działań pracowników UTR na posiadanym parku maszynowym. Oznacza to, że z punktu widzenia HACCP dotychczasowe procedury obowiązujące podczas prac ludzi na maszynach nie powinny wymagać zmian.

W ramach Obsługi Planowej znajduje się również monitoring i diagnostyka posiadanych maszyn. Jeżeli planuje się rozwijać takie działania, konieczne jest zweryfikowanie, czy część z nich nie będzie zgodna z wymaganiami HACCP. Jeśli będzie – to stworzenie wspólnej procedury kontrolnej pozwoli uprościć te prace i zaoszczędzić sporo czasu.

System Zarządzania Parkiem Maszynowym Najważniejsze składowe tego systemu mogące mieć kontakt z HACCP to procesy:

  • zakupu maszyn oraz
  • obsługi dokumentów.

W zespole odpowiedzialnym za wybór nowych maszyn powinni znaleźć się ludzie mający kompetencje z zakresu HACCP. Muszą oni sprawdzić w dokumentacji technicznej analizowanych urządzeń:

  • jak bardzo ten sprzęt jest zgodny z procedurami,
  • jak duże zmiany w procedurach trzeba będzie wprowadzić,
  • co należy zmodyfikować w maszynach, aby bardziej odpowiadały procedurom,
  • czy zastosowanie tych urządzeń nie spowoduje pojawienia się dodatkowych CCP (krytycznych punktów kontroli).

Przy dzisiejszej tendencji do zmniejszania liczby krytycznych punktów kontrolnych zalecane jest poświęcenie szczególnej uwagi maszynom pozwalającym na uproszczenie procedur HACCP.

We wspólnych tematach stosowana dokumentacja powinna być jednolita z wymaganą przez HACCP. Na przykład, jeżeli HACCP wymaga rejestracji pewnych działań przy maszynach, a zakres tych działań pokrywa się z wynikającymi z TPM, należy stosować jeden wspólny dokument. W ten sposób wymagania HACCP są realizowane przez działania TPM.

Również tryb obiegu dokumentów, ich rejestracji i archiwizacji w ramach TPM powinien uwzględniać wymagania i procedury HACCP, a także dostosować się do nich.

Należy pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby część dokumentów była wspólna i znajdowała się we wspólnych bazach danych.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34718 )
Array ( [docId] => 34718 )