System just-in-time w procesie produkcji

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 08-11-2014 r.

Firmy zawsze mają do czynienia z zapasami materiałów, produkcji w toku czy wyrobów gotowych – w różnej wysokości. Zaangażowanie zapasów ma swoje konsekwencje dla firmy, wpływa na wielkość poniesionych kosztów, wielkość wypracowanego zysku czy kwotę nadwyżki strumienia pieniężnego w danym okresie.

W nowym podejściu do zapasów, zwanym systemem Just-in-time (dokładnie na czas), bierzesz pod uwagę zorganizowanie procesów zaopatrzeniowych, wytwórczych i dystrybucyjnych w taki sposób, aby wszystkie te procesy były realizowane terminowo, a czas ich realizacji był możliwie najkrótszy. Kompleksowość tego podejścia eliminuje możliwość powstania oszczędności w jednej sferze i wyższych kosztów w pozostałych sferach.

Zgodnie z koncepcją systemu just-in-time powinieneś łącznie rozpatrywać czas, ilość asortymentu i miejsce. Dostarczanie lub produkcja właściwego wyrobu powinny następować:

  • w odpowiednim terminie: zaplanowanym przez właściwe służby lub uzgodnionym
    z odbiorcą,

  • w odpowiedniej ilości: zgodnej z potrzebami lub zamówieniem odbiorcy (klienta, wykonawcy)

  • do odpowiedniego miejsca: stanowisko pracy w firmie wynikające ze stosowanej technologii lub miejsca uzgodnionego z odbiorcą.

Za cechę najbardziej charakterystyczną w tym systemie możesz uznać funkcjonowanie bez zapasów. Nie istnieją w zasadzie magazyny materiałów, gdyż dostawy realizowane są z godzinową dokładnością. Nie ma również zapasów międzyoperacyjnych, gdyż niezbędne detale można wyprodukować w każdym momencie dzięki posiadanym rezerwom zdolności produkcyjnych i uniwersalności maszyn – łatwo i szybko przezbrajalnych. Nie ma także potrzeby produkowania wyrobów gotowych „na skład”, gdyż ich produkcja jest ściśle zsynchronizowana z zamówieniami od odbiorców.

System just-in-time po raz pierwszy wdrożono w japońskim przemyśle motoryzacyjnym. Fabryki uczestniczące w produkcji samochodów i większość ich dostawców zostały ściśle powiązane z pracą taśmy montażowej samochodów. Wyeliminowano klasyczne zapasy części i podzespołów do produkcji. Były one dostarczane zwykle nie więcej niż na kilka godzin przed ich użyciem. Jedne z pierwszych firm w USA, które zaczęły stosować system just-in-time, to również producenci samochodów (Ford, General Motors).

Zwróć uwagę, że podane przykłady światowych koncernów samochodowych nie oznaczają, że system just-in-time możesz zastosować tylko w dużych organizmach gospodarczych bądź też w branży motoryzacyjnej. Możesz z powodzeniem wdrożyć system  just-in-time również w mniejszej firmie. Może to być nawet łatwiejsze ze względu na możliwość określenia na nowo obowiązków na różnych stanowiskach i szybkie przeszkolenie pracowników.

Przedstawione podejście do zapasów ukazuje tylko jedną z możliwości, jakie kryją się w gospodarce zapasami. Optymalizacja wielkości zapasów pozwala ograniczyć koszty związane z zapasami i zwiększyć zyski firmy.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36100 )
Array ( [docId] => 36100 )