5 sposobów na motywowanie pracowników

Data: 13-12-2021 r.

Nawet najlepsi managerowie mają niekiedy problem z umiejętnym motywowaniem pracowników. Każdy z nich ma swoje lepsze i gorsze dni, więc nie zawsze działają te same, uniwersalne metody. Oto pięć ciekawych pomysłów, które mogą przełamać rutynę i zachęcić podwładnych do efektywniejszej pracy.

Artykuł sponsorowany

Pracownik bierze udział w podejmowaniu istotnych decyzji

Może się wydawać, że wszystkie ważne decyzje w firmie podejmowane są przez osoby kompetentne, piastujące najwyższe stanowiska. Nie zawsze musi tak być. Warto pomyśleć o tym, aby pozwolić pracownikowi na przedstawienie własnych wizji pod względem konkretnych problemów lub pojawiających się decyzji do podjęcia. Zorganizowanie spotkania w którym w gronie zaproszonych figuruje nazwisko takiej osoby może z pewnością zadziałać motywująco. Szczególnie jeśli w trakcie będzie mógł przemówić i wyrazić swoje zdanie na konkretny temat.

Integracja z zespołem

Bardzo interesującym pomysłem jest regularne organizowanie spotkań zespołowych. W trakcie których osoby z różnych stanowisk oraz działów spotykają się, aby po prostu porozmawiać na luźne tematy. Można to zorganizować w budynku firmy. Najlepiej jednak jeśli dotyczy to na przykład miejsc takich jak znajdująca się nieopodal restauracja lub pub. W ten sposób żadna osoba nie czuje presji otoczenia, które może kojarzyć się w sposób jednoznaczny z obowiązkami.

Niezbędny feedback

Każdy z pracowników powinien otrzymywać informację od swojego szefa lub przełożonego na temat tego czy wykonuje swoją pracę poprawnie. Docenianie go oraz nawet niewielka pochwała działa w pozytywny sposób na efektywność jego obowiązków. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i poprzez kontakt e-mailem lub telefoniczny.

Otwartość na potrzeby

Warto uświadomić pracowników, że mogą zgłaszać istotne i te mniej ważne potrzeby bezpośrednio do przełożonego. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba je natychmiastowo spełniać. Ważne jest natomiast to, że taka osoba otrzymuje informację zwrotną na temat tego czy i kiedy możliwe jest ich spełnienie. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie spotkań grupowych, gdzie poszczególni pracownicy mogą poprzeć pomysł kolegi lub zaproponować alternatywne rozwiązanie.

Benefity

Doskonałym sposobem motywacji są liczne benefity. Najlepiej jeśli pracownik ma do wyboru kilka możliwości. Część osób może preferować karnety sportowe, na przykład na tenis, który cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak zakłady bukmacherskie. Inni pracownicy wolą wybrać wsparcie finansowe w postaci kart przedpłaconych na konkretne usługi lub zakupy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41278 )
Array ( [docId] => 41278 )