Czy rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest nadzwyczaj trudne

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 14-05-2012 r.

Własna firma jest marzeniem wielu osób. I chociaż często masz doskonały pomysł nad biznes, obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wszelkimi formalnościami związanymi z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Czy rozpoczęcie działalności gospodarczej jest naprawdę tak trudne?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej - formalności

Zarejestrowanie firmy kojarzy się zwykle z koniecznością wypełnienia szeregu urzędowych dokumentów oraz załatwianiem wielu formalności. Jeszcze do niedawna rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej rzeczywiście tak wyglądało. Jednak wprowadzone z początkiem roku 2012 ułatwienia umożliwiają założenie własnej firmy bez przysłowiowego wychodzenia z domu, poprzez wypełnienie online jednego wniosku.

Formularz CEIDG-1

Wypełnienie elektronicznego formularza zwalnia Cię nie tylko z obowiązku osobistego stawienia się w urzędach, ale również eliminuje wiele dodatkowych formalności. Przesłanie poprawnie wypełnionego formularza potwierdzonego podpisem elektronicznym lub profilem ePUAP będzie jednoznaczne z nadaniem Twojej firmie numeru REGON, jak również z nadaniem (bądź aktualizacją posiadanego już) numeru NIP.

Ponadto podczas wypełniania formularza, dokonujesz wyboru formy opodatkowania. Informacja ta zostaje przesłana również do ZUS.

Korzystanie z elektronicznej wersji formularzu CEIDG-1 może budzić wątpliwości związane z bezpieczeństwem przesyłanych danych. Przecież stanowią one podstawę Twojej firmy. Jednak bezpieczeństwo danych jest zagwarantowane poprzez certyfikat witryny. Ponadto zawarte informacje potwierdzasz bądź za pomocą elektronicznego podpisu bądź poprzez ePUAP (zaufany profil użytkownika w serwisie).

Jednak jeśli powyższe zabezpieczenia nadal Cię nie przekonują, zawsze możesz wypełnione dokumenty przesłać pocztą lub złożyć w urzędzie gminy. W tym pierwszym przypadku musisz jednak zadbać o notarialne potwierdzenie wiarygodności Twojego podpisu. Ponadto przewagą elektronicznej rejestracji firmy jest bieżące informowanie drogą mailową o ewentualnych błędach, co tym samym przyspiesza cały proces rejestracyjny.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25905 )
Array ( [docId] => 25905 )