Czy warto posiadać w firmie dział rozwoju

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Jest to pytanie, na które odpowiedź nie jest do końca tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Chcąc wiedzieć dlaczego, należy wziąć pod uwagę obecny stopień rozwoju przedsiębiorstwa, który pozwoli ocenić konieczność stworzenia działu rozwoju.

Czemu ma służyć

Na dziale rozwoju spoczywa ogromna odpowiedzialność. Ma on bezpośredni wpływ na kierunek rozwoju firmy oraz możliwości, jakimi dysponuje. Często odpowiada za prace badawcze, mające na celu implementacje nowych technologii na potrzeby firmy lub klientów. Prowadząc je od koncepcji, aż po samo wdrożenie. Wykorzystany może być do stworzenia zaplecza informatycznego i telekomunikacyjnego lub opracowywania nowych sposobów marketingu. W jego kompetencjach może spoczywać tworzenie zespołów do wykonywania określonych zadań, jak również nadzorowanie procesu produkcji.

Pracownicy tworzący ten dział muszą być specjalistami w swojej dziedzinie. Wymagany powinien być od nich pełen profesjonalizm, dlatego ich kompetencje nie mogą podlegać dyskusji.

Bezsprzecznie, w odpowiednim czasie, warto powołać taki dział do życia. Dokładny czas powstania oraz rozmiar takiego oddziału. Zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz obecnego poziomu rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Obecny poziom

Określenie, na jakim poziomie rozwoju znajduje się przedsiębiorstwo, pozwoli ocenić, czy wymagane jest już utworzenie działu odpowiadającego za rozwój. Początkująca firma może posiadać dział rozwoju, który będzie nadzorował wykonywanie kolejnych założeń projektu. Ważne jest jednak, aby wydatki, które generuje, zwracały się. Debiutujące firmy mogą wykorzystać outsourcing w celu okresowego rozwiązywania zadań, za które odpowiadać powinien dział rozwoju. Pozwoli to obniżyć koszty.

Duże przedsiębiorstwo powinno posiadać własny dział rozwoju lub kilka działów odpowiedzialnych za osobne zadania np. dział rozwoju technologii budowlanej, lub ochrony przeciw pożarowej itd. Uniezależni to firmę i zmniejszy ryzyko wystąpienia błędów.

Jest to często tańsze wyjście aniżeli zlecanie zadań na zewnątrz. Jednak wpływ na to ma typu prowadzonej działalności, bo trzeba liczyć się z tym, że firma biotechnologiczna będzie posiadała zgoła odmienne potrzebny niż np. firma odzieżowa.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25917 )
Array ( [docId] => 25917 )