Czym dla agroturystyki jest kategoryzacja WBN

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 07-08-2012 r.

Kategoryzacja WBN (Wiejska Baza Noclegowa) to obiektywny system oceny kwater w ramach turystyki wiejskiej i agroturystyki (regulacje zawarte są w Dzienniku Ustaw Nr 66 poz. 665; Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13.06.2001). Obiekty agroturystyczne muszą być wpisane do ewidencji obiektów noclegowych oraz odpowiadać minimalnym wymaganiom ustawowym.

Wymagania

W myśl ustawy obiekty agroturystyczne powinny spełniać następujące wymagania:

  1. Powinien być przygotowany punkt poboru wody do picia oraz pojemniki na śmieci.
  2. Teren musi być suchy i uprzątnięty z przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu.
  3. Dojścia do urządzeń sanitarnych muszą być oświetlone i utwardzone.
  4. Pomieszczenie sypialne powinno być wyposażone w łóżko dla każdego gościa i półki na jego rzeczy osobiste.
  5. Regulacje obejmują również temperaturę panującą w pomieszczeniach (min. 18 stopni) oraz powierzchnię przysługującą gościowi w pokojach, a także obejścia.

Warto zwrócić uwagę na szczegółowe wytyczne, jak np. zalecenia dotyczące rodzaju pościeli dla gości, czy obecność elementów dekoracyjnych (przy wyższych ocenach).

Należy zauważyć, że inne kryteria dotyczą wynajmowania powierzchni pod namioty, bądź kampingi, a inne usług hotelowych, czyli wynajmowania pokoi.

System oceny usług

Wynikiem oceny jest opinia wyrażona w czytelny dla turysty sposób: 1, 2 lub 3 słoneczka. Standardy pozwalające na przyznanie słoneczek są opisane szczegółowo i dość obszernie. Na przyznanie jednego punktu-słoneczka trzeba spełnić minimalne standardy. Aby otrzymać najwyższą ocenę należy się już postarać np. posiadać 1 węzeł VHS na maksimum 4 osoby, kabiny prysznicowe wyposażone w poręcze itd.

Gdzie można uzyskać opinię

Kategoryzacja jest dobrowolna i odpłatna. Należy się zgłosić do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej z odpowiednim wnioskiem. Opłata uzależniona jest od wielkości obiektu podlegającego inspekcji oraz tego, czy wnioskodawca jest członkiem Federacji. Należy oczywiście przygotować do wglądu dokumentację, przygotowaną według zaleceń FTW.

Do czego potrzebna jest kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej

Stworzenie kategorii oceniania gospodarstw agroturystycznych służy przede wszystkim wyłonieniu tych podmiotów, które świadczą usługi hotelowe w odpowiednim standardzie, przez co wpływają pozytywnie na obraz turystyki wiejskiej. Kategoryzacja WBN jest poza tym niezbędnym warunkiem występowania o pomoc w dofinansowaniu inwestycji agroturystycznych w ramach działań prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR): „Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw” i „Różnicowanie działalności w kierunku działalności nierolniczej” (PROW 2007-2013). Właściciele gospodarstw pozytywnie skategoryzowanych nie narzekają ponadto na brak klientów – ich usługi cieszą się większym zaufaniem klientów niż gospodarstwa nie posiadające opinii PFTW.

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26035 )
Array ( [docId] => 26035 )