Czym jest cykl życia organizacji

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Każdego dnia na całym świecie powstają nowe firmy. Inne się rozwijają, a część bankrutuje lub kończy działalność. Zjawisko to sprawiło, że osoby związane z zarządzaniem zaczęły porównywać ten cykl do funkcjonowania żywego organizmu. W nawiązaniu do niego wyróżniono poszczególne fazy rozwoju przedsiębiorstwa.

Poszczególne fazy

Cykl życia każdej organizacji składa się z kolejnych etapów, które nawiązują do tych, przez które przechodzi prawie każdy żywy organizm. Stąd też można stosować analogię w ich nazewnictwie. Przynależność do danej fazy rozwoju warunkowana jest przez różne czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Istnieją firmy, które od założenia przez lata znajdują się w pierwszej z nich lub które po dotarciu do któregoś z etapów, utrzymują się na nim przez dłuższy czas.

Faza pierwsza, którą można porównać do narodzin. Na tym etapie głównym celem przedsiębiorstwa jest przetrwanie na rynku. Firma jest wtedy jeszcze mała i zarządzana zazwyczaj przez jedną osobę. Konieczne jest nastawienie się na pełne wykorzystywanie potencjału, obranie grupy docelowej, skupienie się na kreatywności i innowacyjności.

Faza druga jest młodością przedsiębiorstwa. W trakcie jej trwania, dochodzi do ekspansji przedsiębiorstwa. Doskonalona jest praca zespołu i odczuwalne staje się szybkie zwiększanie zysku. Przekłada się to bezpośrednio na rozwój firmy.

Faza trzecia jest jak dorosłość. Na tym etapie pojawia się największa przewidywalność, wydajność i stabilność. Dochodzi do formalizacji struktury przedsiębiorstwa. Firma czerpie zyski z osiągniętej pozycji na rynku.

Faza czwarta, którą można porównać do śmierci. W przedsiębiorstwie dochodzi do decentralizacji, znajduje się ona w kryzysie, który prowadzi do zatracenia przewagi na rynku. Pojawiają się problemy z uzyskaniem zysku. Jest ona zazwyczaj następstwem złych decyzji podjętych w fazie trzeciej. Może jednak wynikać z czynników zewnętrznych, które są niezależne od firmy. Wtedy należy podjąć właściwe decyzje umożliwiające uratowanie przedsiębiorstwa.

 

Na co uważać

Należy również pamiętać, że w analizie cyklu życia firmy nie bierze się pod uwagę nagłego krachu. Załamanie się struktur organizacji, likwidacja, połączenie lub przejęcie firmy możliwe jest niezależnie od tego, na jakim etapie się ona znajduje. Należy brać pod uwagę te czynniki i korzystać z analizy SWOT, aby uświadomić sobie, co może grozić przedsiębiorstwu w najbliższej przyszłości i jakie atuty można wykorzystać, żeby utrzymać się na rynku.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25937 )
Array ( [docId] => 25937 )