Czym jest downsizing

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-06-2012 r.

Downsizing jest działaniem podejmowanym przez kadrę zarządzającą przedsiębiorstwa, mającym na celu poprawienie efektywności i konkurencyjności firmy na rynku. Najczęściej działanie to kojarzone jest z redukcjami w personelu.

Downsizing

Termin downsizing najczęściej tłumaczony jest jako redukcja zatrudnienia. W istocie to bardzo wąskie spojrzenie na zakres jego działań. W praktyce znaczenie tego terminu jest bardziej rozległe i może dotyczyć takich obszarów jak:

  • planowanie
  • struktura organizacyjna
  • dział podejmowania decyzji
  • system kontroli
  • dział zatrudnienia
  • dział planowania ścieżki kariery pracowników
  • dział komunikacji
  • obszar powiązań przedsiębiorstwa z otoczeniem
  • podejście do zdobywania wiedzy oraz umiejętności przez pracowników

Downsizing polega na działaniach mających zredukować koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo oraz zakres jego działania, co nie oznacza jedynie redukcji etatów. W dzisiejszych czasach popyt stał się najważniejszym czynnikiem dla przedsiębiorstwa i zmniejszył znaczenie podaży. Zmieniające się warunki gospodarcze wymusiły na wielu firmach reorganizacje. Downsizing umożliwia jednak pozostać tym przedsiębiorstwom na rynku jako firma konkurencyjna dla innych.

Jak każde działanie ma on zalety oraz wady. Do tych pierwszych zaliczymy m.in. redukcję kosztów, wzrost efektywności i produktywności przedsiębiorstwa. Wady to m.in. spadek morale pracowników, spadek reputacji przedsiębiorstwa.

Strategia i downsizing

Downsizing nie może być działaniem niepopartym długoterminowymi planami strategicznymi przedsiębiorstwa. Niestety najczęstszym błędem jest podjęcie tego procesu bez uprzedniego odpowiedniego przygotowania. Firma ryzykuje w ten sposób niezadowalającymi wynikami ale również stabilizacją. Dlatego też downsizing musi zostać potraktowany jako proces główny, który służy realizacji pewnych założeń.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25999 )
Array ( [docId] => 25999 )