Czym jest employer branding

Autor: Valeeva Anna
Data: 29-06-2012 r.

Employer branding są to działania firmy, które mają na celu budowanie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku firmy jako pracodawcy w opinii pracowników firmy, kandydatów oraz partnerów biznesowych, klientów i innych kluczowych odbiorców.

Każda firma chcę przyciągać do siebie najlepszych pracowników, jak również zatrzymać te talenty u siebie. W skutek rozwoju technologii obecnie toczą się prawdziwe wojny o zasoby ludzkie.

Rodzaje employer brandingu

Rozróżniamy employer branding wewnętrzny i employer branding zewnętrzny.

Ten pierwszy (nazywany też employee brandingiem) ma za zadanie stworzenie przyjaznych warunków pracy i możliwości rozwoju u obecnych pracowników. W tym celu najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego – organizowane są wyjazdy integracyjne, cykliczne spotkanie firmowe, newslettery, szkolenia doskonalące umiejętności pracowników.

Employer branding zewnętrzny ma stwarzać pozytywny odbiór firmy jako pracodawcy. Dobrymi przykładami takich praktyk są: uczestnictwo w targach pracy, aktywna promocja na uczelniach w postaci warsztatów, praktyk i staży, budowanie atrakcyjnych ofert pracy, prowadzenie profili na stronach społecznościowych typu Linkedin.com, GoldenLine.pl, wykorzystywanie takich kanałów komunikacji jak mikroblogi.

 

Co trzeba wiedzieć

Wiedza o naszej grupie docelowej jest kluczowa. Warto być w ciągłym kontakcie z odbiorcami. Musimy być świadomi, że działania wizerunkowe powinny być prowadzone wśród najbardziej zaangażowanych pracowników, ponieważ mogą w późniejszym czasie pełnić rolę ambasadora wizerunkowego naszej firmy. "Poczta pantoflowa", inaczej zwana marketingiem szeptanym, wciąż jest jednym z najlepszych form promocji marki pracodawcy.

Employer branding jest jeszcze niedocenianym elementem budowania marki naszej organizacji. Firmy, które prowadzą poprawny i skuteczny employer branding zatrudniają najlepszych specjalistów na rynku, a to zawsze przynosi pracodawcy wymierną korzyść.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26009 )
Array ( [docId] => 26009 )