Czym jest kanał komunikacyjny

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Kanał komunikacyjny jest sposobem umożliwiającym pisemny oraz ustny przepływ informacji. Możliwa jest ona dla grupy lub pary uczestników, jednakże sam kanał komunikacyjny nie pozwala na w pełni należytą komunikację, niezbędne są do tego dodatkowe media.

Sam kanał oznacza jedną z dwóch możliwość wymiany zdań, pisemną lub ustną i stanowi łącznik pomiędzy uczestnikami tej wymiany. Media, które używane są w kanałach komunikacyjnym, podzielone są następująco: 

Media pisemne

 

Zaliczają się tutaj najbardziej popularne metody jak pisanie listów, notatki, wiadomości elektroniczne, formularze kontaktowe, faksy itd. Główną zaletą mediów pisemnych jest możliwość wcześniejszego zaplanowania i kontrolowania rozmowy. Główną wadą jest dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź drugiej strony, a także brak możliwości wychwycenia gestów niewerbalnych.

Biorąc także pod uwagę możliwość przygotowania swojej wypowiedzi przez drugą osobę, istnieje możliwość zmniejszonej efektywności i zawierania większej ilości fałszywych bądź mylących informacji. Ten kanał komunikacyjny najczęściej jest używany m.in. kiedy: wiadomość jest skomplikowana i wymaga dokładnego opisania kroków postępowania, niewymagana jest natychmiastowa odpowiedź, potrzebna jest dokumentacja rozmowy, wiadomość nie jest nacechowana emocjonalnie i gdy chcemy uniknąć mylnej interpretacji faktów przez osoby trzecie. 

Media ustne

Jest to sposób prowadzenia rozmowy bezpośrednio z drugą osobą, wygłaszanie przemówień, udział w prezentacjach lub spotkaniach. Wliczają się także do nich videokonferencje, telekonferencje, rozmowy telefoniczne, wiadomości głosowe itd. Zaletą jest możliwość otrzymywania odpowiedzi w czasie rzeczywistym.

Gdy możemy obserwować rozmówcę, mamy szansę na wychwycenie gestów niewerbalnych. Wadą jest niemożność skorygowania wypowiedzianych słów. Ten kanał komunikacyjny najczęściej jest używany m.in. kiedy: wymagana jest natychmiastowa odpowiedź oraz, gdy istnieje konieczność udziału w rozmowie wielu osób.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25976 )
Array ( [docId] => 25976 )