Czym jest koncepcja rozszerzonego przedsiębiorstwa

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Termin koncepcji rozszerzonego przedsiębiorstwa odnosi się do zaawansowanego łańcucha dostaw. Powstała ona w latach 90. XX wieku i wyróżnia się specyficznym podejściem do współpracy, które w końcowym rozrachunku pozwoliło na wyeliminowanie wielu ograniczeń między współdziałającymi przedsiębiorstwami.

Nietypowy łańcuch dostaw

Koncepcja rozszerzonego przedsiębiorstwa jako cel nadrzędy stawia sobie koordynację przepływu produktów oraz zapewnienie odpowiedniego zarządzania. Nie ogranicza się tylko do np. półproduktów, ale obejmuje także inne, zaczynając od surowców aż po produkt finalny. Pozwala to na projektowanie, nadzorowanie i realizowanie przepływów pomiędzy współpracującymi przedsiębiorstwami.

W ten sposób zadania wydzielane są podmiotom, które najlepiej wywiążą się z ich realizacji, co może przełożyć się na niższe koszty. Koncepcja ta jednak skupia się zdecydowanie na zapewnieniu klientom jak najwyższej jakości. Dlatego też, koncepcja rozszerzonego przedsiębiorstwa różni się od typowego łańcucha dostaw.

Na czym to polega

Schemat i założenia przypominają działania podejmowane w pojedynczym podmiocie gospodarczym, stąd też wzięła się nazwa „koncepcja rozszerzonego przedsiębiorstwa”. Podejście do zdobywania przewagi nad konkurencją różni się od ogólnie przyjętych poglądów, dlatego mówić można o specyficznym podejściu do współpracy. Walka z konkurencją przestaje być indywidualnym działaniem podmiotu. Przedsiębiorstwa współpracujące w procesie produkcji oraz dystrybucji, rozpoczynają kooperować w celu osiągania przewagi na rynku i oferowaniu swoim klientom jak najlepszej jakości.

Biorąc pod uwagę założenia koncepcji, możliwe jest osiągnięcie najwyższej skuteczności działania wszystkich podmiotów, uzyskując przy tym równowagę pomiędzy wkładem każdego z przedsiębiorstw w stworzenie produktu, który spełnia wszystkie oczekiwania klienta.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25984 )
Array ( [docId] => 25984 )