Czym jest metoda ABC

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Organizowanie przestrzeni jest jednym z wyzwań stojących przed każdą firmą. Odpowiednie gospodarowanie posiadanymi zapasami również stanowi dla firmy spore przedsięwzięcie. Metoda ABC umożliwia nowe spojrzenie na zmagazynowany asortyment.

Metoda ABC

Przedsiębiorstwo magazynujące swoje zapasy, staje przed wyzwaniem nie tylko odpowiedniego wykorzystania powierzchni magazynowej. Ważne jest także odpowiednie pogrupowanie zapasów. Metoda ABC skupia się właśnie na gospodarowaniu zapasami wedle priorytetu ważności zmagazynowanych zasobów dla firmy. Biorąc pod uwagę ich wartość oraz wpływ, jaki mają na przychody firmy. W tym celu dzielone są one na trzy grupy A, B oraz C.

To bardzo istotne, ponieważ często tylko część zmagazynowanych zasobów jest odpowiedzialna za większą część przychodów przedsiębiorstwa. Podział priorytetów dla danych grup prezentuje się następująco:

  • grupa A – zasoby o najwyższym i wysokim stopniu ważności
  • grupa B – zasoby o średnim priorytecie ważności
  • grupa C – są to zasoby o niskim poziomie ważności, których wyczerpanie się nie wpływa znacząco na kondycję przedsiębiorstwa

Zasoby grupy A

Grupę A stanowią najbardziej wartościowe zapasy. Mają one najczęściej od 75% do 80% udziałów w obrocie przedsiębiorstwa, stanowią jednak tylko od 5% do 20% zmagazynowanego asortymentu. Dlatego powinny być one szczególnie traktowane. Firma powinna odpowiednio zarządzać ich wielkością, ponieważ od nich zależy przyszłość przedsiębiorstwa. Ważne jest także częste nadzorowanie ich aktualnego stanu.

 

Zasoby grupy B

Na grupę B składają się zapasy, których udział w obrocie przedsiębiorstwa stanowi od 15% do 20%. Ich powierzchnia magazynowa ma zazwyczaj podobne wartości i może się wahać od 10-15% do 20%. Z racji korelacji pomiędzy zajmowaną powierzchnią a udziałem w obrotach firmy, nie wymagają tak szczególnego traktowania, jak zasoby grupy A.

Często do tej grupy wliczają się produkty z tzw. wyższej półki, których cena sprawia, że są przeznaczone dla węższego grona odbiorców. Dlatego też stanowią mniejszy, ale wciąż znaczący zysk dla przedsiębiorstwa.

Zasoby grupy C

Do grupy C zaliczają się zapasy, które mają najmniejszy procentowy udział w obrocie firmy, ponieważ tylko do 5%. Zajmują one jednak najwięcej powierzchni magazynowej od 60% do 80-85%. Często są to produkty drobne o niższej wartości przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.

W przypadku tej grupy ważne jest nadzorowanie posiadanych zapasów, aby uniknąć dodatkowych wydatków związanych z magazynowaniem. Biorąc pod uwagę ich małą wartość, powierzchnia magazynowa dla produktów z tej grupy kosztuje najwięcej. Dlatego też szukając oszczędności, należy rozważyć ograniczenie gromadzenia zasobów z grupy C.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25992 )
Array ( [docId] => 25992 )