Czym jest metoda Pareto i jaki jest jej wpływ na zarządzanie firmą

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-05-2012 r.

Prowadząc własną firmę chcesz na pewno zmaksymalizować zyski i ograniczać straty. W tym celu warto zapoznać się z metodą Pareto i spróbować spojrzeć przez jej pryzmat na własne przedsiębiorstwo i możliwości jego rozwoju.

Vilfredo Pareto

Metoda Pareto powstała w 1897 roku. Zastosował ją Vilfredo Pareto, włoski socjolog i ekonomista. Przeprowadzając analizy statystyczne, otrzymał dane pozwalające mu stwierdzić, że 80% majątku kraju jest w rękach 20% populacji Włoch.

Samej nazwy użył po raz pierwszy Joseph Juran. Nazwał tę metodę Zasadą Pareto, kiedy stwierdził, że 80% problemów powodowanych jest przez 20% przyczyn. Dotyczy to też innych podobnych zjawisk, nie tylko strat. Często stosuje się również nazwę "metoda 8/20".

Warto zapamiętać, że jest to analiza zdarzeń, które już zaszły. Nie można stosować tej metody do planowanych zadań, które będą wykonywane po raz pierwszy. Niemożliwe do przewidzenia jest, który czynnik będzie odpowiadał za np. 80% zysku, a pochłonie jedynie 20% pracy.

Korzyści dla firmy

Zastanów się, w jaki sposób analiza taka może być przydatna Twojej firmie? Przeanalizuj zyski jakie przynoszą Ci poszczególni klienci. Szybko zauważysz, że tylko 20% klientów zapewnia Twojej firmie aż 80% zysków. Najczęściej są to klienci, którzy zajmują najmniej czasu i sprawiają najmniej kłopotów.

Taka analiza pozwoli Ci skupić się na kontrahentach, którzy utrzymują Twoją firmę. Dodatkowo zaoszczędzisz swój czas, nie poświęcając go klientom, którzy nie przynoszą zysków. Czas, który zyskasz możesz przeznaczyć na przykład na inwestycje.

Uzyskane metodą Pareto proporcje mogą czasem się zmieniać, np. 4/60, czy bardzo rzadko występująca 5/50.

Wykorzystanie tej metody pozwala lepiej zarządzać firmą. Planując na przykład budżet na kolejny rok, można zwiększyć wydatki tam, gdzie uzyskano największe zyski. Można również pozyskane w wyniku analizy dane, zastosować do planowania strategii oraz priorytetów przedsiębiorstwa.

Metoda Pareto może być użytecznym narzędziem w Twojej firmie. Można dla niej znaleźć wiele zastosowań, w każdym z działów firmy i z jej pomocą znacznie poprawić sytuację firmy i uzyskać wymierne korzyści.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25916 )
Array ( [docId] => 25916 )