Czym jest metoda XYZ

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Metoda XYZ jest powiązana z organizacją zakładu pracy, a dokładniej z magazynowaniem. W przeciwieństwie jednak do metody ABC zakłada ona podział zapasów na grupy według struktury ich użytkowania. Może stać się również istotnym elementem podczas podejmowania niektórych decyzji.

Metoda XYZ

W metodzie XYZ, podobnie jak w podejściu ABC, mamy do czynienia z podziałem na trzy odrębne grupy. Sama metoda XYZ służy nie tylko do podziału zgromadzonych zapasów, ale może być częścią systemu podejmowania decyzji. Jej stosowanie pozwala na opracowanie odpowiedniego systemu zaopatrzeniowego połączonego z procesem produkcyjnym, określenie poziomu zapasów oraz przewidywanego zapotrzebowania.

Podział na grupy

Grupa X – składają się na nią materiały o największym zapotrzebowaniu i możliwością jego dokładnego określenia, a co za tym idzie zużycia. Pozwala to na monitorowanie stanu posiadanych zasobów i w razie potrzeby, odpowiednio wcześniejsze zareagowanie.

Grupa Y – znajdują się w niej materiały charakteryzujące się wahaniami w popycie, a możliwość przewidywania zapotrzebowania na zapasy z tej grupy jest średnia.

Grupa Z – w tej grupie znajdują się materiały o bardzo niskim stopniu regularnego zapotrzebowania. Zapasy te mają również najniższy poziom dokładności przewidywania popytu.

 

Łączenie metod

Najlepszym wyjściem dla przedsiębiorstwa staje się połączenie metody XYZ oraz ABC, co umożliwia maksymalizację korzyści. W ten sposób firma zyskuje możliwość dokładnego prognozowania zapotrzebowania na określone zasoby oraz pogląd na ich wartość dla przedsiębiorstwa. Przykładowy podział na grupy z wykorzystaniem obu metod może prezentować się następująco:

Grupa XA – wysoka dokładność prognozowania zapotrzebowania oraz wysoki poziom zużycia

Grupa YA – średnia dokładność prognozowania zapotrzebowania oraz wysoki poziom zużycia

Grupa ZA – niski poziom dokładności prognozowania popytu i wysoki poziom zużycia

Należy pamiętać, że to tylko przykład, a podziału na grupy może być o wiele więcej, jak np. XB, ZC, YB itd.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25968 )
Array ( [docId] => 25968 )